U predivnom ambijentu Urbane bašte u tološkoj šumi u Podgorici uspješno je završen drugi Solarni festival „Kuvanje na Suncu“. Na jednom mjestu se okupio veliki broj ljubitelja ekologije i prirode kako bi na licu mjesta prisustvovao nesvakidašnjem spremanju hrane solarnom energijom u specijalnim pećnicama.

Ovaj ekološki način pripreme hrane odvija se isključivo uz pomoć sunčeve energije, bez korišćenja struje, drva, uglja ili plina, čime se direktno čuvaju šume, štedi energija i sprečava ispuštanje ugljen-dioksida (CO2). Prema pisanju portala CG Dijaspora, ovakav koncept privlači sve veće interesovanje građana i predstavlja značajan doprinos smanjenju zagađenja vazduha, kao i podizanju ekološkog imidža Crne Gore.

Festival je imao i takmičarski i edukativni karakter, pa su se pojedini posjetioci aktivno uključili u sam proces pripreme. Za one koji su pokazali da su uspješno ovladali tehnikom rukovanja solarnim pećnicama, organizator je dodijelio specijalne diplome sa zvanjem „Solar Chef“. Prava atrakcija i apsolutni hit događaja bila je priprema „solarnih bureka“, koje je spremao Beli Mahmutović iz poznate buregdžinice „Mahmutović“, a koji su posljednjih dana postali viralni na društvenim mrežama u Crnoj Gori i regionu.
Domaći proizvodi i sjajna atmosfera: Od „solarnog grila“ do društveno odgovornih radionica
Ništa manje pažnje nije privuklo ni kuvanje i prženje domaćih kobasica koje su u „solar cookerima“ spremali vlasnici brenda „Monte pig“, uz svesrdnu pomoć Branislava Stojanovića i Nataše Remiković, podigavši atmosferu na viši nivo. Da solarni gril nimalo ne zaostaje za tradicionalnim na ćumur, dokazao je Lazar Lazarević iz „Pilećeg dućana“, spremajući vrhunsku i ukusnu piletinu. Pored jačanja ekološke svijesti, festival je bio fokusiran i na promociju domaće privrede, pa su se za pripremu jela, predjela i pića koristili isključivo crnogorski proizvodi kompanija i brendova kao što su: Mianja Cetinje, Pivo Podgoričko, Mamut pivo, Cine vine, Naše voće, Aqua bianca, Bastadur džin, Aneta chocolates, Montte čips i Katunjanka sirevi.

Za prepoznatljiv vizuelni identitet i dušu festivala bila je zadužena Milosava Nenezić, koja je dala nemjerljiv doprinos u organizaciji, dok je Milan Stojanović sa firmom „Lanmi Marketing“ pokrivao kompletnu logistiku, snimanje, montažu i društvene mreže. Događaj su sponzorski i partnerski podržale brojne domaće kompanije i institucije, uključujući Privrednu komoru, Razvojnu banku, Termosistem, Očnu kliniku „Svjetlost“, Montenegro 4×4 adventures, kao i Savez izviđača, Crveni krst Crne Gore i organizaciju „Zero Waste“ koja je vodila radionice o kompostiranju. Organizator ovog uspješnog ekološkog projekta je nevladino udruženje „Kuvanje na suncu“, uz suorganizaciju Urbane bašte i medijsku podršku javnog servisa RTCG i televizije Vijesti.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!