Pregovori u Burgenštoku, koji su prvobitno bili planirani za petak, zvanično počinju nakon što su jutros sve delegacije stigle u Švajcarsku. Američki pregovarački tim, koji predvodi potpredsjednik Džej Di Vens, uključuje i specijalne izaslanike Stiva Vitkofa i Džareda Kušnera, zeta predsjednika Donalda Trampa. Vens je uoči polaska izrazio nadu da će se postići napredak po pitanju iranskog nuklearnog programa, ali i stabilnog prekida vatre u Libanu.
S druge strane, moćnu iransku delegaciju predvodi šef parlamenta Mohamed Baker Kalibaf, a u timu su ministar spoljnih poslova Abas Arakči, kao i čelnici bezbjednosnog sektora, centralne banke i naftne industrije. Portparol iranskog MIP-a Esmail Bagei poslao je oštru poruku pred početak sastanka:
„Iran će insistirati na ispunjenju obaveza iz Memoranduma. Pregovori o konačnom sporazumu počeće tek kada Iran povjeruje da SAD poštuju svoj dio tog sporazuma“.
Kao ključni posrednici, u Švajcarsku su doputovali i pakistanski premijer Šehbaz Šarif, kao i načelnik vojske, feldmaršal Sajed Asim Munir.
Kršenje primirja i blokada nafte: Revolucionarna garda opet zatvorila moreuz
Iako je potpisivanje memoranduma unijelo optimizam, situacija na terenu opasno prijeti diplomatskim naporima. Samo nekoliko sati nakon što je primirje stupilo na snagu, subotnji izraelski napadi na Liban odnijeli su najmanje 20 života, prema podacima libanske civilne zaštite. Izraelski mediji prenose da je državni vrh naredio obustavu vatre, ali je poručeno da se vojska neće povući sa zauzetih područja.
Budući da je prekid borbi u Libanu bio ključni preduslov za pregovore, Islamska revolucionarna garda odmah je reagovala i saopštila da je Ormuski moreuz ponovo ZATVOREN zbog američkog nepoštovanja obaveza. Kroz ovaj moreuz prolazi čak petina svjetske nafte.
Tramp prijeti: Bez putarine tokom 60 dana, a poslije možemo biti „anđeo čuvar“ na procenat
Dok se pregovarači okupljaju, Centralna komanda SAD saopštila je da je u subotu kroz Ormuz prošlo 55 trgovačkih brodova sa preko 17 miliona barela nafte namijenjene globalnom tržištu, obećavši da će američka vojska po svaku cijenu osigurati slobodan saobraćaj.
Američki predsjednik Donald Tramp oglasio se na društvenim mrežama i poručio da tokom 60-dnevnog primirja neće biti naplate putarine za prolaz kroz moreuz. Ipak, poslao je jasnu finansijsku opomenu bliskoistočnim državama:
Tramp je naveo mogućnost da Sjedinjene Države počnu da naplaćuju tranzitnu putarinu „za usluge koje su pružile kao ‘anđeo čuvar’ zemljama Bliskog istoka“, ukoliko ovi mirovni pregovori u Švajcarskoj propadnu i konačni sporazum ne bude postignut.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!