Medicinska sestra izabranog tima za odrasle, J. M., javno je zatražila zaštitu od nadležnih institucija nakon incidenta koji se dogodio 7. aprila u objektu Nova varoš. Ona je zbog ozbiljnih prijetnji, uvreda i agresivnog ponašanja na radnom mjestu bila prinuđena da pozove policiju, ističući da je izostala adekvatna reakcija njenih nadređenih u cilju zaštite njenog profesionalnog integriteta.
Incident je počeo nakon što je sestra, poštujući radne procedure, članu porodice pacijentkinje objasnila da je njihov izabrani ljekar u suprotnoj smjeni. Prema navodima iz prijave, uslijedile su brutalne uvrede i otvorene prijetnje fizičkim nasiljem, dok je agresivni muškarac udarao šakom o šalter, a njegova supruga čitav događaj snimala mobilnim telefonom. J. M. navodi da je bila prinuđena da se povuče u drugu prostoriju, a da je zbog pretrpljenog stresa i osjećaja nezaštićenosti na radnom mjestu podnijela zvaničnu prijavu.
Iz uprave Doma zdravlja Glavnog grada potvrđuju da je bezbjednost zaposlenih ozbiljno poljuljana. Od početka 2026. godine evidentirano je čak petnaest fizičkih napada na zaštitare u objektu na Koniku, uglavnom od strane pacijenata koji su na buprenorfinskoj terapiji. Samo dva dana nakon verbalnog napada na sestru J. M., dogodio se i pokušaj napada nožem na radnika obezbjeđenja, a zabilježeni su i verbalni napadi na ljekarke u Bloku 5 i na Koniku. Svi slučajevi fizičkog nasilja prijavljeni su policiji i procesuirani nadležnom tužilaštvu.
Menadžment ustanove priznaje da trenutni kapaciteti službe zaštite nisu dovoljni da odgovore na svakodnevne incidente. Zbog toga su pristupili izradi nove sistematizacije radnih mjesta koja predviđa proširenje Unutrašnje službe zaštite. Ovakva odluka opravdana je povećanim obimom posla i frekvencijom pacijenata, što zahtijeva stalno prisustvo obezbjeđenja u svim većim objektima.
Iako medicinska sestra J. M. tvrdi da je podrška uprave izostala, iz Doma zdravlja navode da je neposredni rukovodilac kontaktirao zaposlenu istog dana. Oni su pojasnili da je zaštitar na lice mjesta stigao sa drugog objekta, ali tek u trenutku kada je policija već uzimala izjave. Dok se čeka odluka tužilaštva o napadu na medicinsku sestru, uprava napominje da se porodica pacijentkinje obratila Zaštitniku prava pacijenata, pa je i taj postupak trenutno u toku.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!