Izgradnja nove Opšte bolnice u Pljevljima, najavljena kao istorijski infrastrukturni poduhvat za sjever Crne Gore, našla se pod lupom pravosudnih organa prije nego što su bageri zvanično počeli sa radom. Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Pljevljima, kojim rukovodi tužiteljka Sanja Golubović, dalo je nalog Upravi policije da prikupi obavještenja i izvrši provjere povodom ozbiljnih navoda da je kamen-temeljac za ovaj objekat položen bez zakonom predviđene građevinske dozvole.
Ovaj pravni proces pokrenut je nakon oštrih optužbi predsjednika Opštine Pljevlja, Darija Vraneša, koji je javno saopštio da je ceremonija od 15. aprila bila pravno neutemeljena. Vraneš je istakao da u trenutku svečanosti dozvola nije postojala, te da bi prisustvo lokalnih zvaničnika takvom činu predstavljalo direktan rizik od krivične odgovornosti. Prema njegovim tvrdnjama, podaci istaknuti na gradilišnoj tabli nisu sadržali broj građevinske dozvole, već zavodni broj predmeta, što je okarakterisao kao pokušaj dezinformisanja javnosti i falsifikat.
Hronologija izdavanja dozvole i sporna tabla
Zvanični podaci Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine potvrđuju specifičan tajming administrativnih procedura. Zahtjev za izdavanje dozvole podnesen je 26. marta 2026. godine, ali je samo rješenje o izdavanju građevinske dozvole objavljeno na sajtu Vlade tek 23. aprila – punih osam dana nakon što su ministri Majda Adžović i Vojislav Šimun svečano položili kamen-temeljac.
Zakon o izgradnji objekata u članu 37 jasno propisuje da je investitor dužan da na gradilištu istakne tablu koja sadrži broj i datum izdavanja građevinske dozvole najkasnije na dan prijave početka radova. U Pljevljima je tabla sa podacima postavljena nekoliko dana prije svečane ceremonije, iako je u tom trenutku dokumentacija još uvijek bila u proceduri pribavljanja saglasnosti od nadležnih organa, uključujući i Ministarstvo unutrašnjih poslova u dijelu protivpožarne zaštite.
Odgovor ministarke Adžović: „Sva dokumentacija je tu“
Ministarka javnih radova Majda Adžović energično je odbacila optužbe o nelegalnim radnjama, nazivajući izjave predsjednika opštine populističkim i zlonamjernim. Ona je u zvaničnom obraćanju javnosti naglasila da resor kojim rukovodi posjeduje svu potrebnu dokumentaciju i da do trenutka objavljivanja dozvole nije preduzeta nijedna fizička radnja koja bi se smatrala početkom građenja.
Adžović je pojasnila da se sa formalizacijom dokumentacije čekalo isključivo zbog bezbjednosnih protokola i saglasnosti MUP-a, uprkos tome što su ostali uslovi bili ispunjeni. Prema njenim riječima, prijava početka građenja podnijeta je tek u petak, nakon što je dozvola postala pravosnažna i javno dostupna, čime su se stekli uslovi da konzorcijum izvođača izađe na teren. Ona je takođe oštro odgovorila na Vranešove primjedbe o izostanku sa ceremonije, implicirajući da su njegovi stavovi motivisani unutarpartijskim i političkim razmiricama, a ne brigom za zakonitost.
Regionalni značaj i tehničke specifikacije projekta
Uprkos pravnim previranjima, projekat nove bolnice ostaje jedan od najambicioznijih poduhvata u crnogorskom zdravstvu u posljednjih pola vijeka. Vrijednost radova, koji će se izvoditi po principu „projektuj i izgradi“, iznosi blizu 39 miliona eura. Investicija obuhvata moderan objekat od preko 27.000 kvadratnih metara, raspoređenih na pet etaža.
Nova bolnica će raspolagati sa oko 140 bolničkih kreveta i biće opremljena najsavremenijim medicinskim blokovima. Planirane su dvije podzemne etaže za garaže, dok će nadzemni dijelovi obuhvatati urgentni centar, polikliniku, hirurški blok sa intenzivnom njegom, te specijalizovana odjeljenja za internu medicinu, kardiologiju, neurologiju, ginekologiju i pedijatriju. Poseban fokus stavljen je na dijagnostiku, sa savremenim radiološkim i laboratorijskim kapacitetima.
Radove izvodi konzorcijum beogradskog „Termomonta“ i podgoričke firme „IGP Fidija“, dok je stručni nadzor povjeren firmi „Urbi.pro“. Iako je kamen-temeljac izazvao politički potres, ministar zdravlja Vojislav Šimun i direktor bolnice Saša Grbović ističu da je ovo trenutak koji su građani Pljevalja čekali decenijama, te da će nova bolnica konačno pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu sjeveru države. Dok javnost čeka prve obrise građevine, Tužilaštvo će morati da da konačnu riječ o tome da li je u ceremonijalnom početku radova bilo elemenata bića krivičnog djela.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!