Zaposleni u Željezničkoj infrastrukturi Crne Gore (ŽICG) uputili su hitan apel nadležnima zahtijevajući da im se plate, koje su uredno zaradili u skladu sa zakonom i radnim obavezama, isplate bez daljeg odlaganja. U saopštenju koje je u ime radnika potpisao Andrej Kaluđerović, ističe se da je nedopustivo dovođenje zaposlenih u položaj sredstva za ostvarivanje političkih ili drugih interesa, te da je njihovo traženje isključivo pitanje egzistencije i dostojanstva rada.
Situacija je postala kritična jer zaposleni platu čekaju već 17 dana preko zakonskog i ugovornog roka. Kaluđerović je upozorio da se, prema Kolektivnom ugovoru, zarade moraju isplatiti najkasnije do 15. u mjesecu, što u ovom slučaju nije ispoštovano. Posebnu ogorčenost radnika izaziva ćutanje onih koji su dužni da ih štite – reprezentativnih sindikata preduzeća, koji se, prema njegovim riječima, ne oglašavaju dok zaposleni trpe ozbiljne posljedice.
U saopštenju se kritikuje i odnos Vlade i nadležnog ministarstva. Kaluđerović je ukazao na paradoksalnu situaciju u kojoj predstavnici ministarstva borave na službenim putovanjima u inostranstvu, dok radnici nemaju sredstava za osnovne životne potrebe, a njihove obaveze prema bankama dospijevaju bez mogućnosti izmirenja. On je naglasio da ovakva neodgovornost direktno ugrožava ekonomsku i socijalnu sigurnost 800 zaposlenih i njihovih porodica.
Zaposleni ŽICG su poručili da ne mogu i ne smiju snositi posljedice lošeg upravljanja ili administrativnih zastoja za koje su odgovorni rukovodstvo i država. Upućen je jasan poziv Vladi, nadležnom ministarstvu i menadžmentu da bez odlaganja preuzmu odgovornost i preduzmu konkretne mjere kako bi se hitno izvršila isplata zarada i osigurala pravna sigurnost radnika koji savjesno obavljaju svoje poslove.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!