Rimokatolički poglavar propovijedao je poruku mira u samom epicentru separatističkog konflikta u centralnoj Africi. On je otputovao u zapadnokamerunski grad Bamendu, gdje su nepregledne mase ljudi zakrčile puteve, uz zvuk truba i pjesmu, oduševljene činjenicom da je papa došao čak do njihove zabiti kako bi ih posjetio i bacio globalno svjetlo na nasilje koje traumatizuje ovaj region gotovo deset godina.
Papa Lav je predsjedavao mirovnim sastankom na kojem su učestvovali poglavica plemena Mankon, moderator Prezbiterijanske crkve, muslimanski imam i katolička časna sestra. Susret je organizovan sa ciljem da se demonstrira multivjersko nastojanje da se postigne mir i obezbijedi neophodna njega za brojne žrtve dugogodišnjeg konflikta.
Pozdravljajući mirovni pokret, Lav je uputio oštar poziv da se religija ne uvlači u sukobe. Ovu temu je naglasio u jeku američko-izraelskog rata protiv Irana, kritikujući religiozna opravdanja za taj konflikt koja stižu od strane američkih zvaničnika. “Blagosloveni da su mirotvorci. Ali jao onima koji manipulišu religijom i samim imenom Božjim radi svoje vojne, ekonomske i političke dobiti, gurajući u tamu i prljavštinu ono što je sveto”, poručio je on.
Rimokatolički poglavar je pozvao na odlučnu promjenu kursa koja bi udaljila svijet od konstantnih konflikata i eksploatacije planete radi vojne i ekonomske koristi. Istakao je da ovaj svijet pljačka šačica tirana, ali da ga na okupu ipak drži mnoštvo braće i sestara koji iskazuju međusobnu podršku.
Iako su se njegove riječi direktno ticale separatističkog sukoba u Kamerunu, zvaničnici Vatikana su jasno stavili do znanja da će papa tokom svog putovanja nastaviti da propovijeda jevanđeosku poruku mira. Ta poruka nadilazi granice kontinenata i upućena je svima onima koji snose odgovornost za ratove i pljačkašku eksploataciju Zemlje.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!