Obilježavanje godišnjice stradanja pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) započelo je pomenom u Miljevićima, nakon čega su se porodice žrtava i brojne delegacije uputile ka Sarajevu. U Ulici Hamdije Kreševljakovića, nekadašnjoj Dobrovoljačkoj, učesnici su mirnom šetnjom, polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća odali počast vojnicima stradalim tokom povlačenja 1992. godine. Skupu su prisustvovali visoki zvaničnici, među kojima i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, koja je tom prilikom naglasila da se od borbe za istinu i pravdu neće odustati.
Pored najviših funkcionera Republike Srpske i srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, pomenu su prisustvovali i članovi udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata. Cijeli put do entitetske linije obezbjeđivala je policija Republike Srpske, dok su dalju pratnju kolone kroz Kanton Sarajevo preuzeli pripadnici federalnog MUP-a. Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, tokom 2. i 3. maja u Sarajevu je poginulo najmanje 28 pripadnika JNA, a napad se dogodio u trenutku kada se kolona povlačila prema ranijem sporazumu i pod garancijom mirovnih snaga UN-a.

Istovremeno, nedaleko od mjesta pomena, kod sarajevske Drvenije, okupili su se pripadnici udruženja „Zelene beretke“ kako bi odali počast borcima koji su, prema njihovim riječima, dali živote za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Iz ovog udruženja su naveli da su događaji iz maja 1992. bili direktna reakcija na višemjesečni teror nad gradom, uz poruku da su opredijeljeni za mir i normalizaciju stanja, ali uz obavezno sjećanje na prošlost. Dok porodice žrtava i dalje čekaju na pravosudni epilog, sudski postupak za događaje u Dobrovoljačkoj ulici i dalje se vodi pred Sudom BiH.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!