Prošle sezone je ABA liga proširena na 18 timova, a regionalno takmičenje će iduće sezone biti brojnije za još dva kluba, odluka je Skupštine ABA lige, koja je prošle godine i donijela odluku da liga može da broji do 20 učesnika. Poslije godine pauze u elitni rang se vraća Cibona, a novi član je slovački Slovan iz Bratislave. U skladu sa povećanjem broja učesnika i prelaskom na format sa 20 timova, čelnici lige su saopštili da se uveliko radi na novom kalendaru. Novi, prilagođeni sistem takmičenja za sezonu 2026/27 biće pripremljen, definisan i prezentovan javnosti u najkraćem mogućem roku.
Čelnici regionalnog takmičenja su nakon zasijedanja Skupštine uputili čestitke Ciboni na povratku, dok su Slovanu iz Bratislave poželjeli srdačnu dobrodošlicu. Slovački tim će prvi put biti dio ovog takmičenja, čime regionalna liga nastavlja ekspanziju van granica bivše Jugoslavije, s obzirom na to da u ABA ligi već igraju Dubai, koji je aktuelni šampion, kao i Kluž i Beč.
Novi format takmičenja: Dvije grupe po 10 timova i prošireni plej-aut
S obzirom na novo povećanje broja timova, i naredne sezone će se u prvoj fazi takmičenja igrati dvije grupe, sa po 10 timova, nakon čega ostaje Top8 faza, u koju će proći po četiri najbolja tima iz dvije grupe. Sa druge strane, plej-aut će umjesto dosadašnjih 10 igrati 12 timova. U sistemu takmičenja ostaće i plej-in, kao način da se dođe do svih učesnika plej-ofa.
Podsjećanja radi, Cibona je ispala iz ABA lige u sezoni 2024/25, zajedno sa barskim Mornarom, nakon što su Zagrepčani izgubili baraž za opstanak od slovenačke Ilirije sa 2-0 u pobjedama. Zbog tenzija i prijetnji predsjednika Ostoje Mijailovića o istupanju Partizana iz lige, Skupština tada nije glasala o predlogu radne grupe da se Ciboni i Mornaru omogući ostanak uz plaćanje specijalne pozivnice. Mornar je tada tražio da pozivnica košta 200 hiljada eura, uz predlog da klubovi sami snose sve troškove prevoza, smještaja i službenih lica. Za razliku od hrvatskog tima, Mornar je na kraju prijavio ekipu za nastup u ABA2 ligi.
Cibona je godinu pauze iskoristila za sanaciju finansijskog stanja uz novu vlasničku strukturu, a ujedno je prekinula trogodišnju dominaciju Zadra i domogla se titule u Hrvatskoj. Očekuje se da bivši dvostruki šampion Evrope dobije i specijalnu pozivnicu za učešće u Evrokupu, čime bi se vratio i na evropsku scenu.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!