Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je pred novinarima u Tivtu incident u kojem je 87 muškaraca, nakon dolaska čarter letom iz Srbije, protjerano iz Crne Gore. Vučić je stao u odbranu svojih državljana, tvrdeći da je reakcija crnogorskih nadležnih organa bila potpuno neopravdana i politički motivisana.
On je naglasio da ta grupa muškaraca nije imala nikakve skrivene ili nasilne namjere.
Nisu imali namjere loše da urade. Nisu imali oružje ni ništa. Zato su i došli avionom jer nisu ništa nosili osim banere, kazao je Vučić, dodajući da ti ljudi nisu počinili nijedan jedini prekršaj i da im je ulazak u zemlju zabranjen na protivzakonit način.
Vučić je dodao da bi lično intervenisao da je bio upoznat sa situacijom na vrijeme, navodeći da bi im poručio da se vrate kući. Prema njegovim riječima, Crna Gora od Srbije uporno pokušava da napravi nasilnike i konstruiše narativ o navodnom „nasilnom anektiranju“.
Paralela sa protestima u Beogradu i bezbjednosne procjene
Praveći paralelu sa ranijim političkim dešavanjima u regionu, predsjednik Srbije je podsjetio na prisustvo crnogorskih funkcionera na demonstracijama u glavnom gradu Srbije. Naveo je da su poslanici iz Crne Gore nesmetano učestvovali u nemirima u Beogradu, a da su se potom čudili što ih je srpska strana samo lijepo zamolila da napuste grad. Zamislite da smo ih mi tada protjerali, govorili bi da smo čudovišta, uporedio je Vučić.
Osvrćući se na profesionalnu saradnju bezbjednosnih sektora povodom ovog slučaja, Vučić je uputio direktne kritike crnogorskim službama.
On je istakao da crnogorska strana uopšte nije pravovremeno poslala zvaničnu bezbjednosnu procjenu i da su se, kako kaže, igrali sa cijelom situacijom. Podatke o tome šta se dogodilo na tivatskom aerodromu dobio je sa zakašnjenjem od dva sata u odnosu na trenutak kada je saznao da se nešto uopšte dešava.
Odgovor Ani Brnabić i poruka Podgorici
Novinari su tražili i komentar na izjave predsjednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, koja je izrazila zabrinutost za njegovu bezbjednost tokom boravka u Crnoj Gori. Vučić je te navode prokomentarisao kroz prizmu bliskih saradničkih odnosa, ističući da ga Ana voli i da je zbog toga uvijek zabrinuta, ali je kratko poručio da se osjeća potpuno bezbjedno.
Na kraju, osvrćući se na medijsku i političku klimu u Crnoj Gori, Vučić je naveo da se protiv Srbije vodi svojevrsni hibridni rat iz podgoričkih medija i tamošnjeg političkog establišmenta. Uprkos tome, poručio je da zvanični Beograd neće mijenjati svoj strateški kurs prema susjednoj državi. Srbija će se truditi da sa sestrama i braćom u Crnoj Gori nastavi da gradi bratske odnose i učiniće sve što je u njenoj moći da se narušeni odnosi između dvije zemlje poprave.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!