Poslanik Pokreta Evropa sad i predsjednik Komisije za praćenje i kontrolu postupaka privatizacije prof. dr Uglješa Urošević zatražio je danas od potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Moma Koprivice detaljne informacije o svim aktivnostima koje su Vlada Crne Gore i drugi nadležni državni organi preduzeli u vezi sa aferom „Telekom“, kao i o planiranim mjerama za zaštitu javnog interesa. Urošević je istakao da je ovo pitanje od posebnog značaja za ostvarivanje kontrolne funkcije Skupštine u odnosu na izvršnu vlast, naročito imajući u vidu privatizacione procese koji su opteretili crnogorsko društvo.
Odgovarajući na poslaničko pitanje, potpredsjednik Vlade Momo Koprivica je poručio da se korupcija u Crnoj Gori prečesto relativizuje navodnim ekonomskim benefitima, te da ne postoji nikakvo ekonomsko opravdanje za nezakonitost i zloupotrebe. On je naglasio da borba protiv korupcije počinje upravo tamo gdje su skoncentrisani moć, politički uticaj i interesi na najvišem nivou, te da svaka nerazjašnjena afera šalje poruku da je isplativo korišćenje moći mimo prava. Koprivica je potcrtao da je ključno utvrditi punu istinu i odgovornost, podsjećajući da je Telekom u vrijeme privatizacije bio jedno od najvrijednijih državnih preduzeća koje je raspolagalo kritičnom infrastrukturom i imalo monopolsku poziciju na tržištu.
Poziv Novoviću i Markoviću: Otklonjene procesne barijere za nastavak gonjenja
U nastavku rasprave, Urošević je zatražio i stav o postupanju Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i Vrhovnog državnog tužilaštva (VDT) u ovom predmetu, navodeći da i dalje postoje pravni mehanizmi za procesuiranje odgovornih, te da svi oni koji su prodali ovakvu kompaniju u bescijenje moraju da odgovaraju. Koprivica je odgovorio da ima veliko poštovanje prema radu glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića, posebno kada je riječ o borbi protiv organizovanog kriminala, ističući njihov značajan doprinos jačanju vladavine prava. On je eksplicitno naveo da po članu 62 Zakonika o krivičnom postupku tužilaštvo ima pravo, ali i dužnost, da nastavi gonjenje u ovom slučaju sada kada su otklonjene procesne barijere.
Na samom početku sjednice, Urošević je iskazao razočaranje činjenicom da tokom rasprave u plenarnoj sali nije bilo predstavnika opozicije, prije svega DPS-a, dodajući da mu je takav odnos istovremeno i razumljiv. On je istakao da je odsustvo donekle očekivano imajući u vidu da se u aferi „Telekom“ godinama pominju bivši dugogodišnji predsjednik, a danas počasni predsjednik DPS-a Milo Đukanović, kao i njegova sestra Ana Đukanović. Urošević je zaključio da je upravo zato važno da institucije do kraja rasvijetle sve okolnosti ovog slučaja i stave tačku na višedecenijske sumnje, jer slučaj „Telekom“ predstavlja test za institucije sistema i njihovu spremnost da pokažu da u Crnoj Gori više nema nedodirljivih pojedinaca.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!