Nekadašnji predsjednik Skupštine Crne Gore i počasni predsjednik SDP-a, Ranko Krivokapić, pojasnio je svoju trenutnu ulogu savjetnika ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića, naglasivši da on nije dio izvršne vlasti u političkom smislu. Gostujući na konferenciji “Crna Gora dvadeset godina kasnije – između obećanja i očekivanja”, Krivokapić je precizirao da on ne “sjedi u Vladi”, već da ima status službenika kojeg na tu poziciju nije imenovala Vlada, već resorni ministar.
Krivokapić je podvukao da je njegov angažman vezan za ugovorni odnos zasnovan na stručnoj pomoći u resorima gdje je to potrebno. U prilog tezi o profesionalnoj, a ne partijskoj prirodi takvih angažmana, on je podsjetio da su svojevremeno njegovi savjetnici bili Andrej Nikolaidis i Sergej Sekulović, koji je kasnije obavljao ministarsku funkciju u periodu nakon smjene vlasti 2020. godine. Inače, Ibrahimović je Krivokapića prošle godine imenovao na poziciju ministra-savjetnika, što u diplomatskoj hijerarhiji predstavlja zvanje visokog ranga.
Govoreći o aktuelnim političkim prilikama, Krivokapić je iznio oštru ocjenu o nivou političke autonomije današnje vlasti u odnosu na ranije periode crnogorske istorije. Prema njegovim riječima, Crna Gora se trenutno nalazi u stanju “ograničene suverenosti” kada je u pitanju politička samostalnost, ocjenjujući da su čak i Milo Đukanović i Momir Bulatović uživali veći stepen nezavisnosti u odnosu na Slobodana Miloševića nego što je to slučaj sa aktuelnom vlašću u odnosu na Aleksandra Vučića.
On je zaključio da trenutni model upravljanja državom jasno prepoznaje Srpsku pravoslavnu crkvu kao neformalnog lidera procesa. Krivokapić je poručio da je proces sučeljavanja sa takvim stanjem zapravo “ozdravljujući” za državu, napominjući da će eventualni oporavak Crne Gore pozitivno uticati i na stabilizaciju prilika u samoj Srbiji.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!