Košta je istakao da ova odluka predstavlja suštinsku prekretnicu u procesu integracija i jasan signal da je naša država nadomak punopravnog članstva.
„Čestitamo Crnoj Gori – danas smo napravili veliki korak ka vašem pristupanju Evropskoj uniji. Odluka o uspostavljanju Radne grupe za izradu novog Ugovora o pristupanju predstavlja ključnu prekretnicu“, napisao je Košta na društvenoj mreži Iks (X).
Prvo odbrojavanje od 2013. godine
On je posebno naglasio značaj ovog trenutka za cijelu zajednicu evropskih naroda, napominjući da je ovo prvi put od 2013. godine (kada je u EU ušla Hrvatska) da Brisel zvanično počinje odbrojavanje za naredno proširenje. Formiranje ove radne grupe praktično znači prelazak u završnu, tehničku fazu procesa, u kojoj se definišu uslovi pod kojima će Crna Gora postati naredna članica Unije.
Ovaj potez dolazi kao potvrda napretka koji je Crna Gora ostvarila u ispunjavanju mjerila i reformskih procesa. Očekuje se da će radna grupa ubrzo započeti sa preciziranjem teksta ugovora, što dodatno učvršćuje poziciju Crne Gore kao predvodnika u procesu proširenja na Zapadnom Balkanu.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!