Vlada Slovačke najavila je da će naredne sedmice podnijeti tužbu protiv Evropske unije zbog odluke o postepenom ukidanju ruskog gasa do 2027. godine. Premijer Robert Fico oštro je osudio način na koji je ova odluka donesena, ističući da je u Briselu svjesno zaobiđeno pravo suverene članice na veto. Fico tvrdi da je u procesu odlučivanja korištena kvalifikovana većina tamo gdje to nije bilo dopušteno, što Bratislava vidi kao direktno kršenje temeljnih principa na kojima počiva Evropska unija.
Ovaj pravni korak najavio je ministar pravde Boris Suško, potvrđujući da će se Slovačka pridružiti Mađarskoj u pravnoj borbi protiv energetske politike Brisela. Mađarska je sličnu tužbu podnijela još u februaru, nakon što je premijer Viktor Orban ocijenio da je Evropska unija uvođenjem sankcija Rusiji praktično “pucala sebi u nogu”. Obje zemlje se protive planu iz januara kojim je formalno odobreno ukidanje ruskog gasa, čime su poništeni raniji napori Bratislave i Budimpešte da blokiraju ovakvu odluku.
Slovački premijer nije štedio riječi kritike ni prema opštoj politici sankcija protiv Moskve, opisujući ih kao “samoubilačke” za evropsku ekonomiju. On je ponovo uputio poziv Briselu da se okrene diplomatskom angažmanu sa Rusijom umjesto daljeg zaoštravanja ekonomskih odnosa. Prema riječima slovačkih zvaničnika, zanemarivanje prava na veto i ignorisanje nacionalnih interesa država članica u ovako osjetljivim pitanjima predstavlja opasan presedan za budućnost zajednice.
Smatraš li da su ovi tekstovi sada dovoljno jasni za objavu ili želiš da nekom od njih dodam više konteksta?
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!