Primarni cilj sastanka iza zatvorenih vrata bio je sagledavanje teških posljedica političke i institucionalne krize koja je eskalirala nakon što je vladajuća većina usvojila izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima i Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB). Predstavnici opozicije su tokom razgovora sa ambasadorom Satlerom detaljno obrazložili kako su ovi unilateralni potezi vlasti dodatno urušili preostalo povjerenje u institucije sistema i ozbiljno narušili politički dijalog u zemlji.
Iz DPS-a, Evropskog saveza i HGI-ja poručuju da apsolutnu i isključivu odgovornost za novonastalu situaciju snosi aktuelna vlast. Oni optužuju vladajuću većinu da u kontinuitetu, kroz niz koordinisanih aktivnosti, svjesno i namjerno nastoji da distancira opoziciju i potpuno je isključi iz bilo kakve mogućnosti učešća u konstruktivnom dijalogu o ključnim državnim pitanjima.
Kao jasan institucionalni odgovor na ovakve korake vlasti, opozicione partije su najavile da će u najkraćem roku kreirati i predstaviti jedinstvenu platformu za izlazak iz krize. Ovaj dokument, kako objašnjavaju, biće ponuđen svim relevantnim subjektima kao zvanična osnova za nastavak pregovora i ponovno uspostavljanje neophodnog institucionalnog i političkog povjerenja, sa ciljem stabilizacije političkih prilika u Crnoj Gori i povratka fokusa na evropsku agendu.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!