Međunarodna devetnaesta Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“ svečano je otvorena večeras na Cetinju umjesto u Beranama, što je bio višegodišnji običaj. Iako je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) Crne Gore medijima šturo saopšteno da je do promjene lokacije došlo „zbog tehničkih razloga“, u pozadini izmještanja krije se političko-identitetski spor između državnog resora i Opštine Berane oko isticanja državnih i istorijskih simbola.
Kako prenosi Portal Berane online, MVP je uputio zvanični dopis lokalnoj samoupravi u kojem je izričito traženo da za potrebe svečanog otvaranja na Spomen-kući Gavra Vukovića bude istaknuta isključivo zvanična državna zastava Crne Gore. Budući da Opština Berane već godinama na svojim institucijama, uz zvaničnu zastavu, drži i crnogorsku trobojku sa grbom iz vremena Kraljevine Crne Gore – pozivajući se na istorijski kontinuitet i činjenicu da je pod njom podignut Trinaestojulski ustanak 1941. godine – ministarstvo je odlučilo da manifestaciju prebaci u Prijestonicu. Ovogodišnju školu MVP organizuje uz podršku UNDP-a, sa centralnom temom „Od pravila do realnosti: diplomatija u vremenu kretanja“.
Odluka o izmještanju izazvala je oštre reakcije i osude u Beranama. Predsjednik Opštine Đole Lutovac ocijenio je ovaj potez kao žalan povratak ideološkim podjelama, naglasivši da istorijska trobojka ne bi smjela da izaziva nelagodu jer je pod njom Crna Gora sticala međunarodni ugled, što je prepoznato i kroz važeći Zakon o državnim simbolima. Lutovac je poručio da bi za državu bilo mnogo korisnije da je energiju usmjerila na očuvanje i valorizaciju Spomen-kuće, umjesto što stvara vještačke tenzije. Istovremeno, generalni sekretar SNP-a Dragan Vukić poručio je da je odluka pod pritiskom dnevne politike neprihvatljiva jer su Berane i Vasojevići prirodno i istorijsko sjedište ove škole, s obzirom na to da iz tog kraja potiče vojvoda Gavro Vuković, jedan od najvećih crnogorskih diplomata. Vukić je zaključio da je ovo trenutak da parlamentarna većina pokaže odgovornost i normira istorijsku trobojku kao narodnu zastavu.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!