Ovo je već četvrti po redu sastanak između zvaničnih predstavnika dvije zemlje koje uopšte nemaju uspostavljene diplomatske odnose. Razgovori se odvijaju pod okriljem američkog Ministarstva spoljnih poslova u Vašingtonu, a prema zvaničnim najavama, planirano je da ova specifična runda pregovora traje dva dana.
Za pregovaračkim stolom u Americi nalaze se izraelski ambasador Jehiel Lejter i libanska ambasadorka Nada Hamadeh Moavad. Pored njih, u ime domaćina na sastanku učestvuje i Danijel Holer, savjetnik državnog sekretara Marka Rubija, koji prema zvaničnim informacijama ipak ne učestvuje direktno u ovoj rundi.
Sukobi ne prestaju uprkos najavama primirja
Ova najnovija diplomatska inicijativa dolazi odmah nakon što je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, javno najavio postizanje sporazuma između Izraela i libanskog pokreta Hezbolah o prekidu vatre, uz eksplicitno obećanje da više neće biti vojnih napada na glavni grad Bejrut.
Međutim, situacija na samom terenu i dalje je izuzetno nestabilna i napeta. Izrael još od 2. marta sprovodi ofanzivne akcije i napada jug Libana, regiju koja slovi za glavno i najvažnije uporište šiitskog pokreta Hezbolah koji uživa snažnu političku i vojnu podršku Irana. Ovi intenzivni pregovori i diplomatski razgovori u Vašingtonu vide se kao ključni pokušaj da se spriječi dalja eskalacija i stvore uslovi za implementaciju dogovora o trajnom primirju.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!