Kos je naglasila da je napredak evidentan, ali da država još nije dostigla potreban nivo u oblasti vladavine prava.
„Morate donijeti i sprovesti zakone, donijeti presude za visoku korupciju i nastaviti rad na slobodi medija“, poručila je ona.
Istakla je da će Crna Gora morati da usklađuje zakonodavstvo sa pravilima EU i da će se sprovođenje pažljivo pratiti.
„Naučili smo lekcije iz ranijih proširenja. Pravila su sada stroža i moraju se poštovati“, kazala je Kos, dodajući da je Crna Gora u završnoj fazi procesa.
Posebno je naglasila potrebu političkog jedinstva.
„Morate raditi timski i ujediniti političke snage ako želite da dođete do cilja“, poručila je.
Premijer Milojko Spajić ocijenio je da Crna Gora ide dobrim putem i da je realno očekivati zatvaranje novih poglavlja u narednom periodu.
„Fokus mora biti na poglavljima 23 i 24, ali imamo spremna i druga poglavlja. Sve ide po planu“, rekao je Spajić.
On je dodao da je pred državom veliki posao usklađivanja zakonodavstva sa evropskim standardima, ali da Vlada ostaje optimistična.
Kos je najavila i sastanak sa predsjednikom Skupštine Andrijom Mandićem, navodeći da želi da čuje zbog čega još nije posjetio Brisel.
Takođe je podsjetila da pojedini zakoni nijesu usklađeni sa evropskim standardima, posebno u dijelu zaštite podataka, ali je navela da je dobila uvjeravanja da će to biti ispravljeno.
Zaključila je da bi najbolji poklon za 20 godina nezavisnosti Crne Gore bio ispunjavanje svih uslova za članstvo u Evropskoj uniji.
Foto: Printscreen
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!