Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, u saradnji sa Glavnim gradom i nevladinim sektorom, organizovala je veliku akciju sadnje i čišćenja na brdu Gorica. Kako prenosi ekipa RTV Podgorica, fokus akcije je sanacija terena nakon razornih požara, ali i dugoročna prevencija budućih nepogoda.
Satler: Tehnologija u službi ekologije
Ambasador EU u Crnoj Gori, Johan Satler, istakao je da su dva glavna motiva današnjeg okupljanja: pošumljavanje opožarenog područja i uspostavljanje sistema zaštite.
„U ovoj akciji koristimo dronove, a fokus nam je i na prevenciji kako se slični scenariji više ne bi ponavljali. Mi smo danas ovdje kao ‘koalicija voljnih’“, poručio je Satler, dodajući da će u radu biti korišćeno i pet drobilica za obradu drvnog otpada.

Ćulafić: Konkretne aktivnosti, a ne marketing
Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, naglasio je da je ovo samo početak šireg plana. Prema njegovim riječima, planirano je:
- Pet sukcesivnih akcija sadnje novih sadnica.
- Osam sukcesivnih akcija čišćenja i uklanjanja stradalih stabala.
„Ovo nije marketinški potez, već konkretna aktivnost usmjerena na zaštitu prirode“, jasan je bio ministar Ćulafić.

Priroda diktira tempo
Predstavnica Glavnog grada, Branka Knežević, kazala je da je primarni cilj uspostavljanje prirodne ravnoteže, ali onako kako sama priroda nalaže, uz napomenu da rezultati procesa revitalizacije „neće doći preko noći“.
Ekološki aktivista Vuk Vujisić najavio je da će se monitoring područja nastaviti i nakon završetka sadnje.
„Uvode se kamere za ranu detekciju požara, a koristićemo i šredere (drobilice) kako bismo na pravi način tretirali teren i spriječili širenje vatre u budućnosti“, zaključio je Vujisić.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!