Tišinom koja je trajala tačno 16 minuta, Novi Sad je obilježio godinu i po dana od pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici, podsjećajući javnost da za smrt 16 ljudi još uvijek niko nije krivično odgovarao.
Komemorativno okupljanje počelo je dostojanstvenom šetnjom nekoliko stotina građana koju je organizovala Mreža zborova. Kolona se, uz obezbjeđenje bajkera, kretala Bulevarom oslobođenja ka Željezničkoj stanici noseći transparente sa bolnim podsjetnikom na 1. novembar 2024. godine i porukom da se krivcima ne smije oprostiti. Ispred same stanice, učesnike šetnje dočekali su okupljeni građani i studenti Akademije umjetnosti koji su za ovu priliku izradili 16 novih crvenih srca sa imenima i godinama rođenja stradalih. Ova srca zamijenila su ona postavljena na godišnjicu tragedije, a poseban detalj dodat je na simbolu posvećenom Anđeli Ruman – malo srce kao podsjetnik da je u trenutku pogibije bila trudna.
Tačno u 11 časova i 52 minuta, u vrijeme kada se prije 18 mjeseci srušila rekonstruisana nadstrešnica, blokirana je raskrsnica kod stanice i otpočelo je odavanje pošte žrtvama. Svaki minut tišine bio je posvećen jednom ugašenom životu, a nakon čitanja imena, po jedno srce je postavljeno na očišćeno mjesto tragedije. Iz Mreže zborova su poručili da je njihova obaveza da ne dozvole zaborav, ističući da će tišina trajati sve dok pravda konačno ne progovori.
Podsjećamo, u urušavanju nadstrešnice koja je prethodno dvaput svečano otvarana, na licu mjesta je stradalo 14 osoba, dok su dvije podlegle povredama u bolnici. Uprkos protoku vremena, sudski epilog se za sada svodi isključivo na parnične presude po kojima država isplaćuje novčanu naknadu porodicama žrtava, dok optužnica i presuda za krivičnu odgovornost onih koji su zakazali u procesu rekonstrukcije i nadzora i dalje nema.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!