Kako je navedeno, riječ je o važnom razvojnom projektu kojim počinje nova faza modernizacije sektora otpada, u skladu sa standardima Evropske unije.
Jedna od ključnih investicija je izgradnja regionalnog centra za upravljanje otpadom u Nikšiću, koji će omogućiti savremeni tretman, reciklažu i kompostiranje otpada za više opština.
„Time će se značajno smanjiti oslanjanje na deponije i povećati stopa reciklaže“, poručio je Ćulafić.
Projekat obuhvata i sanaciju oko 11 hektara kontaminiranog zemljišta na prostoru bivšeg Kombinat aluminijuma Podgorica u Zeti, čime se, kako se navodi, započinje rješavanje dugogodišnjeg ekološkog problema.
Poseban segment odnosi se na jačanje kapaciteta lokalnih komunalnih preduzeća kroz nabavku nove opreme, kako bi efikasnije odgovarala savremenim zahtjevima upravljanja otpadom.
Iz Ministarstva ističu da su izmjenama Državnog plana upravljanja otpadom već isključili mogućnost odlaganja opasnog otpada na lokaciji KAP-a, uz planiranu remedijaciju postojećeg odlagališta.
„Riječ je o trajnom rješavanju problema koji je godinama ugrožavao životnu sredinu i zdravlje građana“, naveo je Ćulafić.
Dodaje se da projekat predstavlja i važan korak u ispunjavanju obaveza iz pregovaračkog Poglavlja 27, koje se odnosi na zaštitu životne sredine i klimatske promjene, uz očekivanje da će ovakve inicijative dodatno ubrzati evropski put Crne Gore.
Foto: MERS
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!