Menadžment hotela “Podgorica” saopštio je da je policija u periodu od 5. februara do 6. maja ove godine izvršila čak devet pretresa tog objekta. Iz uprave hotela tvrde da ovakve akcije izuzetno negativno utiču na njihov poslovni ugled, narušavaju ambijent u kojem zaposleni rade i stvaraju nelagodu gostima koji borave u objektu. Prema njihovim riječima, policija je ovim postupanjem prekoračila granice svojih ovlašćenja, čime direktno ograničava ustavom zagarantovano pravo na preduzetništvo i rad.
U saopštenju za javnost precizira se da su se intenzivne kontrole sprovodile tokom februara, aprila i početkom maja 2026. godine. Iz hotela naglašavaju da tokom svih devet pretresa policijski službenici nijesu pronašli bilo kakve tragove izvršenja krivičnog djela, niti bilo kakve sumnjive predmete, ali da su uprkos izostanku rezultata kontrole nastavljene iz potpuno nepoznatih razloga.
Menadžment ističe da u potpunosti razumije potrebu nadležnih državnih organa da u skladu sa javnim interesom vrše svoja ovlašćenja, ali ocjenjuje da se u ovom slučaju radi o jasnom prekoračenju mjera. Pozivajući se na praksu Evropskog suda za ljudska prava, a posebno na presudu u slučaju Camenzind protiv Švajcarske, iz hotela podsjećaju da pretres predstavlja radnju ograničenja ljudskih prava koja se mora primjenjivati isključivo u slučajevima hitne društvene potrebe, te da takve radnje moraju biti strogo srazmjerne legitimnom cilju koji se želi ostvariti. Kada se ti standardi uporede sa situacijom u hotelu “Podgorica”, nameće se zaključak o prekomjernoj upotrebi sile koja se direktno reflektuje na pad prometa usluga.
Dodatnu zabrinutost uprave izaziva činjenica da su tokom akcija vršeni čak i pretresi hotelskih soba u kojima su boravili gosti, što je praksa koja, prema njihovim saznanjima, do sada nije zabilježena u crnogorskom ugostiteljstvu. Učestali upadi policije čine da se i osoblje i gosti osjećaju krajnje neprijatno jer su često izloženi legitimisanju i propitivanju. Zbog toga se hotel, bez sopstvene krivice, suočava sa situacijom u kojoj uslovi rada postaju preteški, dok klijenti počinju da izbjegavaju boravak u objektu, što stvara gotovo nemoguć poslovni ambijent.
U saopštenju se zaključuje da obim, vrsta i broj realizovanih pretresa značajno odstupaju od odnosa prema svim drugim subjektima koji se bave istom djelatnošću, čime je hotel “Podgorica” doveden u diskriminatorski i nepovoljan položaj. Pozivajući se na članove 59 i 62 Ustava Crne Gore, koji štite pravo na rad i slobodno preduzetništvo, menadžment podsjeća da se ustavna prava mogu ograničiti samo u mjeri neophodnoj za ispunjenje svrhe, što sa devet bezuspješnih pretresa u kratkom roku svakako nije slučaj. Uprava hotela je uputila javni apel svim nadležnim organima da im omoguće nesmetan rad, izražavajući istovremeno veliku zahvalnost svojim gostima na pokazanom razumijevanju i strpljenju.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!