Ostroška svetinja od juče je neprekidno odredište hiljada vjernika koji pristižu sa svih strana kako bi se poklonili moštima Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca. Duhovni značaj praznika dodatno naglašava činjenica da su mnogi hodočasnici, vođeni snažnom vjerom, prepješačili desetine i stotine kilometara do manastira.
Centralnoj svetoj liturgiji prisustvuje najviši državni vrh, predvođen predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem i potpredsjednikom Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momom Koprivicom. Međunarodni diplomatski kor na ovom sabranju predstavljaju ambasadori Rusije i Srbije, Aleksandar Lukašik i Nebojša Rodić.
Svečano bogosluženje predvode visoki dostojanstvenici pravoslavne crkve. Uz arhiepiskopa cetinjskog i mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, saslužuju mitropolit moldavski iz Rumunije Teofan, kao i petorica episkopa Srpske pravoslavne crkve, čime je ovaj praznik dobio snažan međupravoslavni karakter.


Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!