Željeznički saobraćaj širom Srbije od rano jutros je u potpunom prekidu nakon što su dežurni dispečeri preduzeća „Infrastruktura željeznice Srbije“ noćas u 03.06 časova primili anonimnu telefonsku dojavu o postavljenim eksplozivnim napravama. Prema zvaničnom saopštenju, prijetnja se odnosi na sve dolazne vozove i depoe, zbog čega je odmah alarmirano Ministarstvo unutrašnjih poslova. Nadležni državni organi trenutno preduzimaju sve neophodne mjere i vrše detaljne provjere kako bi se osigurala bezbjednost putnika i zaposlenih, a željeznička preduzeća čekaju dalje instrukcije za ponovno organizovanje saobraćaja.
Iako je preduzeće „Srbijavoz“ već u 04.43 časova obavijestilo javnost da je saobraćaj obustavljen do daljeg, u prvom obraćanju javnosti zvaničan razlog nije bio naveden. Kako bi se ublažile posljedice ovog kolapsa, za putnike međunarodnog voza koji je krenuo iz Bara u 20.10 časova, a zaustavljen u stanici Požega, hitno je organizovan alternativni autobuski prevoz do Beograda.
Istovremeno, „Srbijavoz“ je saopštio da će svim građanima koji su imali kupljene karte za putovanja u vrijeme obustave novac biti vraćen u punom iznosu. Putnici koji su karte obezbijedili elektronskim putem, preko veb-sajta ili mobilne aplikacije, zahtjev za povraćaj sredstava mogu podnijeti putem online obrasca u Uslovima korišćenja ili direktno na imejl adresu reklamacije.voznekarte@srbijavoz.rs. Sa druge strane, oni koji su karte kupili na tradicionalan način, na blagajnama ili kartomatima, refundaciju mogu ostvariti na najbližoj putničkoj blagajni.
Ova vanredna situacija poklopila se sa velikim studentskim protestom koji se danas organizuje na beogradskom Trgu Slavija. Zanimljivo je da je željeznički saobraćaj u Srbiji obustavljan gotovo svaki put kada su se održavali masovni skupovi, a scenario sa anonimnim dojavama o bombama u svim vozovima već je postao uobičajena praksa u ovakvim danima. Dolazak na večerašnji skup, koji je zakazan u periodu od 18.00 do 20.00 časova, najavili su brojni akademci, aktivisti i građani iz svih krajeva države.
Samom centralnom događaju prethode organizovana okupljanja na četiri važne lokacije u glavnom gradu, odakle će se formirati kolone ka Slaviji. Prve grupe građana počeće da se okupljaju kod Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu već od 13.00 časova, dok su od 14.00 časova zakazana okupljanja na Trgu Republike, kod Autokomande i ispred Pravnog fakulteta. Planirano je da kolona iz Zemuna krene u 16.00 časova, dok će ostale tri formirane grupe ka konačnom odredištu pješačiti od 17.00 časova.
Trg Slavija je već tradicionalno mjesto studentskog bunta, a prošlogodišnji protest održan 15. marta ostao je zabilježen kao najveći skup ove vrste u novijoj istoriji Srbije. Iako su studenti ranije jasno ispostavili zahtjev za raspisivanjem izbora, konkretan odgovor vlasti je izostao, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u javnost uglavnom izlazi samo sa licitiranjem mogućih datuma. U sklopu priprema za današnji izlazak na ulice, studenti su sproveli i opsežnu terensku kampanju dijeljenja i lijepljenja naljepnica sa sloganom „Studenti pobjeđuju“, a izrađene su i posebne serije dukseva, majica, cegera i kačketa sa ovim obilježjem.
Podrška studentima stiže i iz unutrašnjosti, pa je tako grupa građana „Čačanski front“ organizovala zajednički polazak aktivista iz zapadne i centralne Srbije sa benzinske stanice u Preljini. Među njima se očekuje dolazak organizovanih grupa iz Kruševca, Vrnjačke Banje, Raške, Kraljeva, Čačka, Ivanjice, Užica, Valjeva, Požege, Kosjerića, Lučana i drugih gradova.
Zbog visokih tenzija i važnosti događaja, novinarska udruženja NUNS i UNS saopštila su da će tokom trajanja skupa na Slaviji njihove prostorije u Beogradu biti širom otvorene za sve medijske radnike na terenu. Takođe, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) uputila je javni poziv svim novinarima i snimateljima da bez odlaganja prijave bilo kakvu vrstu ometanja u radu ili ugrožavanja bezbjednosti pozivom na njihovu besplatnu Sigurnu liniju.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!