Portal PG081
  • Naslovna
  • Politika
    • Crna Gora
    • Region
    • Svijet
  • Podgorica
    • Naselja
    • Infrastruktura
    • Događaji
  • Društvo
  • Hronika
    • Crna hronika
  • Ekonomija
  • Sport
    • Crna Gora
    • Region
    • Svijet
  • Kultura
  • Svijet
  • PG081 Plus
Home » Alarmantno u zdravstvu: Medicinski otpad miješa se sa smećem, bolnice nemaju gdje sa djelovima tijela
DruštvoNaslovna

Alarmantno u zdravstvu: Medicinski otpad miješa se sa smećem, bolnice nemaju gdje sa djelovima tijela

Pravilno upravljanje medicinskim otpadom ostaje jedno od ključnih pitanja zaštite javnog zdravlja u Crnoj Gori, zbog čega Ministarstvo zdravlja najavljuje pooštravanje kontrole i nadzora nad zdravstvenim ustanovama. Da sistem ima ozbiljne pukotine potvrđuje i reakcija Opšte bolnice u Baru, koja se lokalnom Komunalnom preduzeću zvanično obratila tek nakon interesovanja medija. Dok bolnice u Pljevljima, Beranama i Cetinju problem zbrinjavanja anatomskog otpada rješavaju kroz zakupljena grobna mjesta, klinički centri u Podgorici i Kotoru, kao i nikšićka bolnica, i dalje ćute o načinu na koji tretiraju ovu vrstu opasnog otpada.

by Portal PG081 29.05.2026
29.05.2026 29 Pregleda
“Živi” otpad i u kontejnerima (Arhiva), Foto: Ckp
29

Problematika zbrinjavanja patoanatomskog otpada otvara i pravna i etička pitanja, s obzirom na to da podzakonska regulativa nalaže da se dio ljudskih organa i djelova tijela nakon operacija sahranjuje u organizaciji javnih zdravstvenih ustanova. Ekološka inspekcija potvrđuje da u praksi postoje i situacije u kojima taj proces obavljaju sami građani, odnosno pacijenti koji su bili podvrgnuti hirurškim intervencijama, što dodatno oslikava nedostatak jasnih i centralizovanih državnih mehanizama. Zakonodavni okvir za kršenje ovih procedura predviđa novčane kazne u rasponu od 1.000 do 40.000 eura, ali u praksi te kaznene odredbe ostaju mrtvo slovo na papiru jer zvanični podaci pokazuju da do sada niko nije prekršajno ili krivično odgovarao.

​Uporedo sa ovim problemom, država se primiče i krupnoj promjeni u načinu prerade infektivnog i oštrog medicinskog otpada. Ovaj posao od 2011. godine obavlja privatna kompanija „Ekomedika” na osnovu koncesionog ugovora sa Vladom Crne Gore, koji ističe za manje od dvadeset i četiri mjeseca. Ministarstvo zdravlja trenutno razmatra scenario po kojem bi upravljanje ovim osjetljivim poslom preuzeo Klinički centar Crne Gore kao najveća zdravstvena ustanova, ali iz tog centra za sada odbijaju da odgovore na pitanja kako bi se taj zahtjevan model sproveo u djelo i da li za to uopšte postoje prostorni i tehnički kapaciteti.

Povezane vijesti
  • Najavljena ostavka Nikolića izazvala političke reakcije pred saslušanje Đukanovića
    11.03.2026
  • Bokseri Bijelog Polja u nedjelju u Nišu
    02.05.2026
  • Opština Zeta sumnja na kancerogene materije u Botunu, traže hitno reagovanje
    24.02.2026
  • DPS: Postupanje policije u slučaju Aca Đukanovića kulminacija političke zloupotrebe
    05.03.2026

​Sumnju u trenutnu praksu javno izražavaju i građani kroz ankete, pa tek nešto više od petnaest odsto čitalaca smatra da zdravstvene ustanove proceduru odvajanja otpada sprovode u potpunosti po pravilima. Veliki broj ispitanika upozorava da se u kontejnerima neposredno pored bolnica i domova zdravlja golim okom može uočiti medicinski materijal izmiješan sa komunalnim smećem. Građani ukazuju i na problem ljekova kojima je istekao rok trajanja, apostrofirajući da bi privatne i državne apoteke morale jasnije da ističu i komuniciraju mogućnost besplatnog vraćanja takvih medikamenata kako oni ne bi završavali na javnim deponijama.

​Stručna javnost i ljekari uočavaju da je korijen problema u potpunom odsustvu edukacije i dijaloga o ovoj temi unutar samog zdravstvenog sistema. Pozivaoci na promjene iz samog sektora naglašavaju da se tokom godine organizuju brojni medicinski seminari i kongresi, ali da se na njima nikada ne otvaraju debate o ekološkim standardima u zdravstvu i farmaciji. Umjesto pukog slanja inspekcija koje se, prema ocjenama medicinskih radnika, previše fokusiraju na administrativne sitnice i formalnosti poput izblijedjelih pečata na receptima, akcenat bi morao biti na edukaciji samih inspektora i zdravstvenog osoblja, kako bi se zajednički podigli standardi i trajno riješio problem opasnog otpada.

Šta misliš?

Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!

  • like 0
  • love 0
  • haha 0
  • wow 0
  • sad 0
  • angry 0
Bolnica BeraneBolnica CetinjeBolnica PljevljaDržavna revizorska institucijaEkološka inspekcijakomunalni otpadmedicinski otpadMinistarstvo zdravljaMiroslav Knežević

Ostavite komentar Otkaži odgovor

Sačuvaj moje podatke na ovom sajtu, kada sledeći put budem komentarisao/la.

Najnovije

  • ​„Produženi vikend“ pred kolapsom u praksi: Simović Zvicer rešeta prijedlog Demokrata – Populizam koji ugrožava vatrogasce, policiju i bolnice

  • Politički zemljotres zbog Ljetnje škole: Beranski odbori DNP, NSD i Šćekić grme protiv Ibrahimovića, najavljen svenarodni odgovor za 13. jul

  • Istorijska noć u Dalasu: Od tragičara do besmrtnosti – Mesi srušio Kloseov rekord i lansirao Argentinu dalje!

  • Diplomatija poklekla pred simbolima: Otvaranje Ljetnje škole „Gavro Vuković“ hitno izmješteno na Cetinje zbog trobojke u Beranama

  • Egipat preokretom u istoriju i novo čudo Zelenortskih Ostrva

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

@2026 - Sva prava zadržana. Portal PG081


Nazad na početak
Portal PG081
  • Naslovna
  • Politika
    • Crna Gora
    • Region
    • Svijet
  • Podgorica
    • Naselja
    • Infrastruktura
    • Događaji
  • Društvo
  • Hronika
    • Crna hronika
  • Ekonomija
  • Sport
    • Crna Gora
    • Region
    • Svijet
  • Kultura
  • Svijet
  • PG081 Plus