Oni su pozvali Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) da javno saopšti ko je bio prvi tužilac u slučaju „Telekom“, koje je mjere preduzimao i u kom periodu, kako bi se utvrdila eventualna odgovornost za zataškavanje.
Iz pokreta URA ističu da najnovija dešavanja u ovom predmetu, koji je odavno postao simbol borbe za vladavinu prava, predstavljaju ozbiljan test za pravosudne institucije i nove kadrove nakon prve demokratske smjene vlasti. Ukazuju da javnost opravdano očekuje potpuno rasvjetljavanje afere koja godinama opterećuje crnogorsko pravosuđe i koči evropski put Crne Gore. Pružili su punu podršku svim pojedincima u pravosuđu koji ne dozvoljavaju da predmeti visoke korupcije zastare i poručili da se evropska budućnost ne može graditi na zataškavanju ili beskonačnom razvlačenju najvažnijih slučajeva.
Osvrćući se na to što je Vrhovni sud odbacio zahtjev VDT-a za zaštitu zakonitosti kao nedozvoljen, iz Ure smatraju da više nema prepreka da tužilaštvo ozbiljno preispita sve dokaze i utvrdi činjenice u ovom predmetu. Ocjenjuju da tužilaštvo sada ima posebnu obavezu da preduzme odlučne korake i pokaže da su „dani Katnića i njemu sličnih iza nas“. U suprotnom, kako upozoravaju, građani bi s pravom mogli posumnjati da u toj instituciji i dalje postoje ljudi koji izbjegavaju sopstvenu odgovornost ili štite aktere afere. Na kraju su poručili da u Crnoj Gori više ne smije biti kalkulacija u borbi protiv korupcije, bez obzira na to o kojim je funkcionerima riječ, te da ovaj predmet treba da bude putokaz da ruka pravde prije ili kasnije dođe po svoje.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!