Predsjednik Udruženja farmera Vlado Lakić izjavio je nakon sastanka da je postignut načelan dogovor koji podrazumijeva uključivanje trgovačkih lanaca u proces otkupa svih viškova mlijeka i mliječnih proizvoda. Na ovaj način bi se izbjegla potreba za izvozom sirovog mlijeka u susjedne zemlje radi prerade.
Premijer Spajić je putem društvene mreže X poručio da otkup mora biti riješen u najkraćem roku. On je istakao da su na sastanku razmotrena i kratkoročna i dugoročna rješenja koja će unaprijediti stanje u poljoprivredi. Naglasio je da je stabilnost domaće proizvodnje prioritet i da je neophodna saradnja svih strana kako bi se problem trajno riješio.
Kao jedan od ključnih koraka dogovoreno je formiranje radne grupe koja će djelovati sistemski kako se slične blokade ne bi ponavljale. Lakić je pozvao poljoprivrednike, a naročito 400 najugroženijih porodica, na još malo strpljenja. Ukoliko se sutrašnji sastanak sa predstavnicima trgovina završi uspješno, očekuje se da će redovan otkup mlijeka krenuti već od ponedjeljka.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!