Konatar je kategorički odbacio optužbe da se radi o političkom populizmu, naglašavajući da je riječ o nužnoj mjeri kako bi se penzionerima omogućio normalan život. On je ukazao na nesrazmjer između trenutnih primanja i troškova života u zemlji.
„Predlog Pokreta URA nije populizam, već životna potreba za penzionere koji ne mogu živjeti normalno sa postojećim iznosom penzija uz svakodnevni rast cijena i inflaciju“, naglasio je Konatar.
On je uputio i javno pitanje crnogorskoj javnosti i političkim akterima o adekvatnosti dosadašnjih usklađivanja primanja u tekućoj godini. Konatar pita da li iko danas u Crnoj Gori vjeruje da je zvanično povećanje penzija od svega 1,33 odsto u 2026. godini dovoljno da pokrije galopirajući rast cijena i obezbijedi dostojanstvenu starost penzionerima.
Isplata već od prvog jula ukoliko Skupština da zeleno svjetlo
Građanski pokret URA je zbog toga predao u skupštinsku proceduru izmjene zakona koje bi pravno utemeljile ovo linearno uvećanje primanja. Prema Konatarevim riječima, model je finansijski održiv i ne bi stvorio nikakve nove stabilizacione rizike po državnu kasu.
URA čvrsto vjeruje da penzioneri u Crnoj Gori zaslužuju bolji ekonomski standard, više društvenog poštovanja i veće penzije. Upravo zbog toga, predložene izmjene zakona predviđaju povećanje od 40 eura bez ikakvih dodatnih opterećenja po budžet i bez novih zaduženja. Ukoliko ovaj predlog GP URA dobije potrebnu većinu i bude usvojen u Skupštini Crne Gore, penzioneri bi uvećane čekove primili već od 1. jula ove godine.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!