Sastanak predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića sa japanskim carem Naruhitom predstavlja istorijski događaj i izuzetnu čast za Crnu Goru, budući da je ovo prvi bilateralni susret jednog crnogorskog zvaničnika sa suverenom Japana. Ovaj važan diplomatski čin dolazi u godini u kojoj dvije države obilježavaju jubilej – 20 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa.
Tokom srdačnog razgovora, predsjednik Milatović je uputio zvaničan poziv caru Naruhitu da posjeti Crnu Goru. Ovim gestom nastoji se obnoviti tradicija započeta prije pola vijeka, kada je tadašnji prestolonasljednik, a kasnije car Akihito, boravio u Crnoj Gori u okviru posjete bivšoj Jugoslaviji. Iz kabineta predsjednika je naglašeno da ova posjeta predstavlja snažan iskorak u odnosima koji datiraju još od prije 140 godina, kada su knjaz Nikola i car Meidži razmijenili najviša državna odlikovanja, utemeljivši prve zvanične veze između dvije daleke zemlje.
Nastavak visoke diplomatske agende predviđen je za sjutra, kada će se predsjednik Milatović sastati sa premijerkom Japana, Sanae Takaiči. Glavni fokus tog razgovora biće usmjeren na konkretizaciju bilateralne saradnje i unapređenje ekonomskih odnosa. Kao ključni korak u jačanju međudržavnih veza, najavljeno je razmatranje otvaranja ambasade Crne Gore u Japanu, što bi predstavljalo novu eru u diplomatskom prisustvu Crne Gore na istoku Azije.
Ova vijest nosi poseban značaj jer simbolično spaja duboku tradiciju i modernu diplomatiju dvije države koje, uprkos geografskoj udaljenosti, gaje višedecenijsko poštovanje.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!