Ministar zdravlja, dr Vojislav Šimun, ocijenio je ovo kao jednu od najznačajnijih investicija u posljednjim godinama, koja će obuhvatiti svaku javnu zdravstvenu ustanovu u državi. Cilj ovog velikog ciklusa je decentralizacija sistema, kako bi građani u svim regijama imali ravnopravan pristup preciznoj dijagnostici i efikasnom liječenju.
Poseban fokus investicije je na jačanju regionalnih centara, pa je tako predviđena nabavka CT skenera za bolnice u Nikšiću, Bijelom Polju, Kotoru i Meljinama. Istorijski iskorak predstavlja nabavka prvog aparata za magnetnu rezonancu (MR) za potrebe javnog zdravstva u Boki Kotorskoj, koji će biti instaliran u KBC Kotor. Značajna sredstva biće usmjerena i ka Kliničkom centru Crne Gore, gdje će Ginekološko-akušerska klinika dobiti nove ultrazvučne aparate, dok će Centar za fizikalnu medicinu biti opremljen savremenom robotskom opremom za rehabilitaciju pacijenata.
Investicioni ciklus obuhvata i primarni nivo zaštite, pa će domovi zdravlja u Tuzima, Zeti, Plavu, Kolašinu i Ulcinju dobiti nove RTG aparate, dok su za Mojkovac, Herceg Novi i Bijelo Polje planirani digitalni mamografi. Uz specijalizovanu opremu za operacije katarakte i oka u Bijelom Polju i Nikšiću, planirana je i nabavka terenskih sanitetskih vozila za sjeverne opštine. Ministar Šimun je poručio da je krajnji cilj stvaranje modernog sistema u kojem je pacijent u središtu, uz obezbjeđivanje standarda zdravstvene zaštite koji su u potpunosti usklađeni sa evropskim normama.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!