Ljubitelji putovanja morem i privrednici koji se oslanjaju na pomorsku vezu sa Italijom suočavaju se sa lošim vijestima, jer crnogorska obala ove ljetnje sezone ostaje bez direktne linije Bar – Bari. Iako je ranije ambiciozno najavljivano da će hrvatski brod „Dalmacija“ povezivati dvije obale tokom šest mjeseci ove godine, do potpisivanja ugovora sa kompanijom Jadrolinija ipak neće doći.
Izvršni direktor Barske plovidbe, Boris Mihailović, potvrdio je da su planovi propali jer hrvatski partner nema na raspolaganju slobodan brod za ovu relaciju. Ključni problem nastao je zbog stanja flote Jadrolinije, jer brod „Marko Polo“ više ne ispunjava stroge standarde za međunarodne linije. Zbog toga je novi brod „Dalmacija“ morao preuzeti njegove redovne rute prema Italiji, čime je prostor za održavanje linije ka Baru potpuno eliminisan. Mihailović je upozorio da je saradnja upitna i za narednu godinu, s obzirom na to da Jadrolinija ne planira kupovinu novih plovila u skorijem periodu.
Dodatnu zabrinutost izaziva i neizvjesna sudbina linije Ankona – Bar – Drač, koju održava italijanski feribot „Mia“. Glavna prepreka za pristanak ovog broda je nesanirani gat V u barskoj luci. Čak i u slučaju završetka radova, pitanje je da li će lučke vlasti dati neophodne saglasnosti. Prošlogodišnje rješenje, koje je podrazumijevalo pristajanje na alternativnom mjestu, bilo je iznuđeno zbog već prodatih karata i organizovano je uz velike napore svih službi.
Mihailović ističe da je takav vid organizacije na samoj ivici zakonitosti i finansijski neisplativ za Barsku plovidbu. Ove godine situaciju dodatno usložnjava i činjenica da je alternativni dok zauzet u komercijalne svrhe, što dodatno umanjuje šanse za uspostavljanje stabilnog saobraćaja. Dok resorno ministarstvo za sada ćuti na pitanja o ovim problemima, izvjesno je da će barska luka, makar privremeno, izgubiti svoj decenijama prepoznatljivi međunarodni značaj.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!