Mađar je najavio radikalan zaokret u organizaciji državne uprave, obećavajući formiranje posebnih ministarstava za zdravstvo, prosvjetu i zaštitu životne sredine. Prema njegovoj viziji, fokus nove Vlade biće na jačanju ovih ključnih sektora koji su, prema tvrdnjama nove parlamentarne većine, bili zanemareni tokom prethodne decenije i po. On je istakao da su građani dali jasan mandat za promjene i da se sistem mora prilagoditi potrebama naroda, a ne partijskim interesima.
Gašenje „fabrike laži“ na javnom servisu
Jedna od najodlučnijih najava novog mandatara odnosi se na rad javnog servisa. Mađar je izjavio da će nova Vlada odmah prekinuti emitovanje informativnog programa državne televizije, sve dok se ne stvore uslovi za potpuno nezavisan i objektivan rad novinara. On je ovu instituciju nazvao „fabrikom laži“ i poručio da je zatvaranje takve propagandne mašinerije ključni element programa stranke Tisa, uz obećanje da će medijske slobode biti jedan od stubova nove mađarske demokratije.
Poziv na ostavku predsjednika i tehnički mandat odlazeće Vlade
Osim smjene u vrhu Vlade, Peter Mađar je uputio oštar poziv predsjedniku Tamašu Šujoku da podnese ostavku, tvrdeći da je on nedostojan funkcije koja simbolizuje jedinstvo naroda. Mađar je zaprijetio da će, ukoliko se Šujok sam ne povuče, nova vlast pokrenuti ustavne promjene kako bi ga uklonila, zajedno sa svim, kako je naveo, „marionetama Orbanovog sistema“. Istovremeno, pozvao je odlazeću administraciju da do maja djeluje isključivo u tehničkom mandatu i ne donosi odluke koje bi mogle štetiti interesima države ili otežati rad budućim ministrima.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!