Centralni štab Khatam al-Anbija, glavno komandno tijelo iranskih oružanih snaga, potvrdio je obustavu vojnih dejstava, a njihovo saopštenje prenijela je poluzvanična iranska novinska agencija Fars. U zvaničnom obraćanju, iranski vojni vrh istakao je da je dosadašnja akcija bila uspješna i da je predstavljala direktan odgovor na izraelske vojne operacije na teritoriji Libana.
„Nakon agresije i zločina brutalnog cionističkog režima u južnom Libanu i oblasti Dahije, izvedenih uz podršku zločinačke Amerike, moćne oružane snage Islamske Republike Iran, u znak podrške potlačenom narodu Libana, zadale su bolan udarac ovom režimu“, navodi se u saopštenju ovog štaba.
Ipak, iz Teherana je poslata jasna poruka da je prekid vojnih operacija strogo uslovljen daljim potezima Izraela. Iranske vlasti su poručile da će, ukoliko Izrael nastavi napade na teritoriji južnog Libana, njihov odgovor biti mnogo snažniji i razorniji od onoga kojem je javnost svjedočila prethodnih dana. Prethodno je i iranska Revolucionarna garda objavila da su njihovi napadi na Izrael u nedjelju uveče bili samo „upozorenje“ na širi odgovor koji bi obuhvatio sve američke i izraelske ciljeve u regionu ako se agresije ponove.
Trampov pritisak i tajna diplomatija iza zatvorenih vrata
Ovaj iznenadni preokret i smirivanje tenzija uslijedili su nakon što je američki predsjednik Donald Tramp javno pozvao Izrael i Iran da „odmah obustave vatru“. Trampova intervencija došla je u trenutku kada je intenzivna razmjena napada prijetila da u potpunosti ugrozi napore usmjerene ka postizanju mirovnog sporazuma i okončanju sukoba koji ozbiljno opterećuje ekonomiju čitavog regiona.
Da su iza zatvorenih vrata vođeni intenzivni diplomatski razgovori, potvrdio je i izraelski list Israel Hayom. Prema njihovim navodima, postignut je svojevrsni prećutni dogovor. Izrael i Sjedinjene Američke Države navodno su poslali jasnu poruku Teheranu da neće biti novih izraelskih ofanzivnih udara, ali pod uslovom da Iran u potpunosti obustavi svoje napade. Čini se da je ovaj ultimatum, makar privremeno, doprinio smirivanju situacije i udaljio Bliski istok od opasnosti od šireg regionalnog sukoba.
Tramp: Netanjahu neće imati izbora nego da prihvati sporazum
Tenzije su kulminirale u nedjelju kada je Izrael napao predgrađe Bejruta, po prvi put otkad su Sjedinjene Države najavile mirovni plan za Liban. Iran je nakon toga ispalio projektile na izraelske mete, dovodeći u neposrednu opasnost pregovore o okončanju šireg rata. Inače, Teheran je još ranije naglasio da bi bilo kakav mirovni sporazum sa SAD zavisio isključivo od primirja koje je na snazi u Libanu, zemlju koju je Izrael napao u martu u potrazi za proiranskim borcima Hezbolaha.
U međuvremenu, američki predsjednik Donald Tramp poslao je jasnu poruku saveznicima. U intervjuu za Financial Times, Tramp je napomenuo da on „donosi odluke“ i poručio da premijer Izraela Benjamin Netanjahu neće imati drugog izbora nego da prihvati bilo kakav sporazum koji Sjedinjene Američke Države ispregovaraju s Iranom.
„Neće imati izbora“, kategoričan je bio Tramp u izjavi koju prenosi Reuters.
Pažnja međunarodne javnosti sada je usmjerena na naredne poteze Izraela, posebno kada je riječ o operacijama u Libanu, koje bi mogle predstavljati okidač za novu eskalaciju i obnovu iranskih raketnih napada.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!