Domaći košarkaši su ovim porazom prekinuli impresivan niz od 13 uzastopnih pobjeda, što je drugi najduži pobjednički niz u istoriji NBA plej-ofa. Takođe, propustili su priliku da odu na nedostižnih 3:0 i približe se prvoj šampionskoj tituli još od davne 1973. godine, čime je San Antonio pokvario njihovo prvo veliko finale na domaćem terenu od 1999. godine. Utakmicu je iz prvog reda pratio i predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp, koji je glasno izviždan od strane domaće publike prije samog početka meča.
Gosti iz Teksasa su idealno otvorili utakmicu i na krilima Viktora Vembanjame već poslije četiri i po minuta igre stigli do dvocifrene prednosti, da bi prvu četvrtinu zatvorili sa vođstvom 33:22. Njujork je uzvratio u drugoj dionici, kada su parcijalnim nizom 11:2 istopili razliku, a trojkom Džejlena Bransona na četiri minuta prije odlaska na odmor i prvi put poveli sa 50:49, obezbijedivši prednost na poluvremenu (64:57). Ipak, Sparsi se vraćaju u trećoj četvrtini i pred posljednjih 12 minuta obezbjeđuju minimalni plus (92:91).
Pitanje pobjednika riješeno je u samom finišu meča. Na nešto manje od dva minuta prije kraja, Stefon Kasl je donio San Antoniu bezbjednih 111:104. Niksi su preko Ou Dži Anunobija i njegove trojke na devet sekundi prije kraja unijeli dramu i prišli na 113:111, ali je hladnokrvni Kasl sa linije penala potvrdio važan trijumf Sparsa.
Vembanjama nezaustavljiv, Braun grmio na suđenje
Najzaslužniji za trijumf San Antonija bio je nevjerovatni Viktor Vembanjama koji je meč završio sa 32 poena, osam skokova i šest asistencija. Pratili su ga Stefon Kasl sa 23 poena, Dilan Harper sa 13 i Dearon Foks koji je dodao 12 pogodaka.
Nakon meča, Vembanjama je slikovito opisao atmosferu u Njujorku istakavši da se kod kuće osjeća kao da igrate šest protiv pet, dok se u Gardenu osjeća kao da igrate pet protiv šest, što pokazuje od čega su timovi zapravo napravljeni. Trener gostiju Mič Džonson dodao je da niko u stručnom štabu nije iznenađen snažnom igrom svog lidera.
U redovima domaćina, koji su izgubili prvi meč još od 23. aprila, ponovo je odskočio Džejlen Branson sa 32 poena, dok je Anunobi dodao 28, a Džoš Hart 16 poena.
Nezadovoljstvo nakon poraza javno je iskazao trener Njujorka Majk Braun, koji je uputio oštre kritike na račun sudijskog kriterijuma. Braun je apostrofirao podatak da je San Antonio u drugom poluvremenu izveo čak 24 slobodna bacanja, naspram samo osam koliko su dobili Niksi, poručivši da će šanse njegovog tima u nastavku biti značajno smanjene ukoliko se takav odnos ponovi i u četvrtom meču.
Naredni, četvrti duel ove finalne serije igra se u noći između srijede i četvrtka, a domaćin je ponovo Njujork.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!