Šefild Venzdej je sezonu završio u ruševinama, ali ne i bez nade. Jedan od najstarijih i najpoznatijih klubova engleskog fudbala konačno je dobio nove vlasnike i izašao iz stečajne uprave. Ono što je za navijače možda i najvažnije u ovom trenutku jeste potvrda da klub narednu sezonu u Ligi jedan neće početi sa predviđenim minusom od 15 bodova.
Konzorcijum koji predvodi američki biznismen Dejvid Storč uspješno je finalizovao preuzimanje, nakon čega je Engleska fudbalska liga (EFL) donijela odluku o ukidanju kazne. Procjena čelnika lige bila je da sportska sankcija više nije primjerena jer je klub izlaskom iz stečaja ispunio ključna pravila o insolventnosti. Zahvaljujući tome, Venzdej će takmičenje u trećem rangu engleskog fudbala početi sa nule, ravnopravno sa ostalim konkurentima.
Novi vlasnici su zvanično potvrđeni uoči utakmice protiv Vest Bromvič Albiona, poslednjeg dana sezone u Čempionšipu. Pred rasprodatim stadionom “Hilsboro”, navijači su konačno dobili priliku da čuju o planovima za novi početak, što predstavlja ogroman zaokret nakon mjeseci sportskog i organizacionog raspada. Storč, koji je karijeru izgradio u avio-industriji, u ovaj projekat ulazi sa sinom Majklom i Tomom Kostinom preko investicione firme “Arajs Kapital Partners”.
Put do stabilizacije bio je dug i iscrpljujući. Sve je počelo u oktobru prošle godine kada je bivši vlasnik Dejfon Čansiri uveo klub u stečaj. Tokom procesa prodaje, prvi favorit za kupovinu bio je bivši poker igrač Džejms Bord, ali se njegov konzorcijum povukao krajem februara nakon što su potrošili četiri miliona funti na tekuće poslovanje. To je otvorilo vrata Storču, koji je u martu postao poželjni kupac dogovorom vrijednim 20 miliona funti. On je uspješno osporio najavljenu kaznu oduzimanja bodova, ukazujući na specifičnost situacije u kojoj je prethodni vlasnik ujedno bio i glavni povjerilac.
Iako je administrativna bitka dobijena, sportska realnost je i dalje surova. Venzdej je sezonu završio sa poražavajućom statistikom od samo jedne pobjede u 45 utakmica, a zbog ranijih kazni u poslednje kolo je ušao sa minus tri boda na tabeli. Ispadanje u Ligu jedan potvrđeno je još u februaru, što je bio jedan od najranijih padova u niži rang u istoriji kluba.
Iako će u naredne dvije sezone raditi pod određenim budžetskim ograničenjima EFL-a, klub će imati dozvolu da dovodi pojačanja u skladu sa novim poslovnim planom. Dejvid Storč je naglasio da je njegova fascinacija klubom počela još u novembru tokom meča sa Noričem, kada je osjetio energiju navijača. On ističe da preuzimanje Šefild Venzdeja ne vidi samo kao akviziciju, već kao veliku odgovornost prema istoriji i zajednici koja zaslužuje stabilnost i jasan pravac.
Pred novom upravom je ogroman posao jer se tim mora graditi praktično od nule. Ipak, činjenica da je “Hilsboro” bio pun čak i nakon niza od 39 utakmica bez pobjede, najbolje govori o potencijalu koji novi vlasnici imaju u svojim rukama. Venzdej još uvijek nema garanciju brzog povratka u vrh, ali prvi put nakon dugo vremena, njihov novi početak ne izgleda kao nastavak kazne, već kao prava prilika za oporavak.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!