Šef poslaničkog kluba URA Miloš Konatar saopštio je na konferenciji za medije da su predložili tri tačke za dopunu dnevnog reda – izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, izmjene Zakona o akcizama i zakon o ostvarivanju prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u čijoj vlasničkoj strukturi je bila država.
Konatar je pozvao Vladu da, po uzoru na zemlje regiona, smanji akcize na gorivo, upozoravajući da rast cijena goriva direktno utiče na poskupljenje brojnih proizvoda i usluga.
„Neophodno je da Vlada snizi iznose akciza u ovom trenutku, a ako ona to neće, poslanici sjutra imaju priliku da zaštite životni standard građana“, rekao je Konatar.
Predlog o povećanju penzija, kako je naveo, podrazumijeva da se sve penzije uvećaju za 40 eura. Time bi minimalna penzija sa 450 porasla na 490 eura, što bi predstavljalo povećanje od oko devet odsto, dok bi prosječne penzije porasle za oko 7,5 procenata.
„Usklađivanje penzija vršilo bi se četiri puta godišnje, na svaka tri mjeseca, a odluka bi počela da važi od 1. aprila 2026. godine“, kazao je Konatar.
On je pojasnio i da predlog zakona o finansijskoj podršci predviđa obeštećenje bivših radnika državnih preduzeća koja su otišla u stečaj, u iznosu do 12 hiljada eura.
Konatar je pozvao poslanike da podrže ove predloge, ističući da je njihov cilj pomoć građanima i zaštita životnog standarda.
Istovremeno je apelovao na parlamentarnu većinu da ponovo ne usvaja zakone o Ministarstvu unutrašnjih poslova, Agenciji za nacionalnu bezbjednost, kao ni sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Foto: URA
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!