Glavna zamjerka upućena je mehanizmu prava veta koji koriste pobjednice Drugog svjetskog rata, poput SAD-a i Rusije, što je u više navrata blokiralo zaustavljanje aktuelnih ratova i sukoba. Sančez, okružen liderima zemalja čiji uticaj raste, poput Brazila, Meksika i Južne Afrike, naglasio je da multilateralni sistem treba da bude „demokratskiji i reprezentativniji“.
„UN će moći da preživi samo ako predstavlja stvarnost. Došlo je vrijeme da ga vodi žena“, izjavio je Sančez, izazvavši veliku pažnju međunarodne javnosti ovim predlogom.
Borić i lideri ljevice: Stop normalizaciji sile
Samitu je prisustvovao i doskorašnji predsjednik Čilea, Gabrijel Borić, koji je zajedno sa ostalim državnicima upozorio na opasnu „normalizaciju upotrebe sile“. Lideri su osudili proizvoljne napade na druge države i kršenje međunarodnog prava, targetirajući politike velikih sila koje, prema njihovim riječima, „prazne demokratiju iznutra“.
Istorijsko pomirenje Španije i Meksika
Susret u Barseloni bio je prilika i za diplomatsko otopljavanje odnosa između Španije i Meksika. Nakon što je španski kralj Felipe VI javno priznao zlodjela osvajača iz 15. vijeka, meksička predsjednica Klaudija Šejnbaum potvrdila je da diplomatska kriza više ne postoji. Ovo je njena prva zvanična posjeta Evropi od stupanja na dužnost u oktobru 2024. godine.
„Veoma je važno priznati snagu autohtonih naroda“, poručila je Šejnbaum, stavljajući tačku na višegodišnje zategnute odnose između Madrida i Meksiko Sitija.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!