Vuković insistira na ostavci, Gorčević preispituje odgovornost opozicije
Poslanik DPS-a Ivan Vuković nije uspio da dobije precizan odgovor od ministarke Gorčević na pitanje da li je spremna da podnese ostavku i preuzme političku odgovornost ukoliko Crna Gora ne zatvori sva preostala pregovaračka poglavlja do kraja tekuće godine. Vuković je podsjetio da je ministarka takav ishod samouvjereno obećala crnogorskom auditorijumu.
„Jeste li spremni da podnesete političku odgovornost ako se to ne desi? Jeste li kazali da ono što je ključna prepreka na tom putu u suštini ne zahtijeva angažovanje DPS-a – tj da imate matematiku da dođete do potrebnog broja glasova za usvajanje ustavnih reformi? To ne može, dakle, biti naša odgovornost“, poručio je Vuković, izražavajući sumnju da će ministarka u slučaju neuspjeha zaista podnijeti ostavku.
Ministarka Gorčević je izbjegla direktan odgovor o podnošenju ostavke, naglasivši da je pitanje političke odgovornosti najbolje posmatrati kroz konkretan doprinos političara. Ona je poručila da su funkcije prolazne, ali da će dok god je na poziciji dati sve od sebe da završi ono što govori jer je ulazak u EU generacijski cilj. Istovremeno, Gorčević je uzvratila pitanjem Vukoviću:
„Postavlja se pitanje zašto ste Vi podnijeli ostavku u Odboru za evropske integracije? Je li to bježanje od političke odgovornosti kad je opozicija važna za saradnju sa parlamentarnom većinom?“
Vuković o hronologiji neodgovornosti parlamentarne većine
U nastavku izlaganja, Vuković je optužio parlamentarnu većinu za kontinuirano neodgovorno ponašanje koje direktno ugrožava evropski put, uprkos deklarativnoj priči o integracijama.
Kao prvi primjer naveo je usvajanje kontroverzne Rezolucije o Jasenovcu, ističući da je opozicija na vrijeme upozoravala na narušavanje odnosa sa Hrvatskom. Dodao je da mu je ministarka u ranijem razgovoru tvrdila da su ispunjeni svi tehnički uslovi za zatvaranje poglavlja 31, dok je predsjednik Skupštine Andrija Mandić nakon reakcije Zagreba izjavio: „ko je mogao da pomisli da će se moderna Hrvatska poistovijetiti sa Nezavisnom Državom Hrvatskom“. Vuković je upitao da li se sa takvim tonovima realno mogu otvoriti vrata EU.
Takođe je ukazao na odluku Ustavnog odbora o slanju u penziju sutkinje Dragane Đuranović, što je kasnije kritikovala i Venecijanska komisija. Iako je postojao pisani mehanizam i garancija premijera Milojka Spajića da će se preporuke ispoštovati, to se nije desilo jer je sutkinja ostala u penziji.
Na kraju, Vuković je naglasio da je kap koja je prelila čašu uslijedila samo tri dana nakon što je u parlamentu jednoglasno usvojena Rezolucija o evropskoj integraciji. Umjesto bavljenja evropskom agendom, vladajuća većina je predložila dva zakona o MUP-u i ANB-u koji nemaju veze sa EU, već služe za cementiranje političke kontrole nad bezbjednosnim sektorom.
Ustavne izmjene do kraja ljeta kao uslov za poglavlje 23
Ministarka Gorčević je ponovila svoj čvrst stav da će Crna Gora zatvoriti sva preostala pregovaračka poglavlja do kraja godine. Ipak, iznijela je i jedno važno upozorenje koje se odnosi na rad samog parlamenta.
Ona je precizirala da ukoliko Skupština do kraja ljeta ne usvoji ustavne izmjene, to pitanje može eventualno da uspori zatvaranje ključnog pregovaračkog poglavlja 23. Gorčević je dodala da su amandmani već prošli mišljenje Evropske komisije, da su dobili zeleno svjetlo i da nisu problematični sa pravnog aspekta za bilo koju političku partiju.
Govoreći o dinamičkom planu, ministarka je objasnila da je to interni dokument, a da je samo zakazivanje međuvladinih konferencija u isključivoj nadležnosti Evropske komisije. Ona je potvrdila da će se najavljena konferencija održati u ponedjeljak, nakon kraćeg tehničkog odlaganja, kada će Crna Gora zatvoriti dva poglavlja. Izrazila je apsolutno povjerenje u rad administracije i najavila da će narednih nedjelja biti poslato još poglavlja koja su spremna za brzo zatvaranje.
Matematički se može bez DPS-a, ali ruka Vlade ostaje pružena
Odgovarajući na pitanje poslanice DPS-a Nele Savković-Vukčević o inicijativi Delegacije EU da okupi vlast i opoziciju, ministarka Gorčević je demantovala teze da je evropski put ugrožen ili da su stavovi Vlade pogrešni. Ona je naglasila da EU jednostavno očekuje institucionalnu zrelost i širok politički konsenzus.
Gorčević je kategorički odbacila tvrdnje da je ikada rekla da je opozicija suvišna ili nepotrebna, ističući da je često javno hvalila njihovu konstruktivnost. Međutim, pojasnila je svoju raniju izjavu o matematici:
„Moja poruka koja je bila poslata nije bila upućena cijeloj opoziciji nego vašem klubu kada ste najavili da ćete izaći iz odbora – jer matematički posmatrano, mi smo VDT, sudije Ustavnog suda itd izglasali upravo bez vašeg poslaničkog kluba. Matematički posmatrano – može bez DPS-a“.
Ministarka je dodala da je ruka Vlade i dalje pružena, ali je primijetila da opozicija trenutno nije jedinstvena, te da pojedini konstituenti kroz dostavljenu platformu, umjesto o zakonima, pregovaraju o dodatnim foteljama i namještanjima. Zaključila je da ucjenjivanje evropskog puta u ovom trenutku ne donosi dobro nikome.
Sa druge strane, poslanica Savković-Vukčević je replikovala da je ministarka upravo izjavom da se može i sa njima i bez njih potvrdila da ih smatra nepotrebnim. Ona je napravila paralelu sa periodom kada je DPS bio na vlasti, navodeći da je tadašnja opozicija bila krajnje destruktivna, ali da se sa njihove strane nikada nije moglo čuti da se kroz procese može ići bez opozicionih partija.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!