Klub odbornika Nove srpske demokratije (NSD) donio je odluku da ne prisustvuje današnjoj sjednici Skupštine Glavnog grada, saopštio je predsjednik tog kluba Mitar Šušić. Kako se navodi u zvaničnom saopštenju, ova odluka je epilog ranije iskazanog stava da bi eventualni izbor odbornika Perića za predsjednika Skupštine predstavljao „mnogo puta viđen i pokazalo se – uvijek promašen politički konstrukt“. Šušić ističe da se ovim modelom ponovo stvara situacija u kojoj politički subjekti bez stvarnog izbornog legitimiteta delegiraju kandidate za najviše funkcije u Podgorici.
U saopštenju se naglašava da kontinuitet političkih eksperimenata, kojima se NSD uvijek protivio, usporava sve progresivne procese u Crnoj Gori. Ipak, Šušić dodaje da uvažava demokratsko pravo svakog pojedinca da koristi suverenitet dobijen od građana onako kako smatra da treba.
„Nikom nećemo ni dijeliti lekcije ni lijepiti etikete, iako iskreno vjerujemo da je odluka o obrazovanju najavljene većine za izbor predsjednika Skupštine u liku kolege Perića, u osnovi pogrešna i politički štetna po sve učesnike tog poduhvata, kao i za samog kandidata, koji posle decenijskog istrajavanja na čuvenom ‘ni vlast ni opozicija’ trećem putu dovodi sebe u rizik da bude politički potrošen kao kandidat DPS-a za kratkotrajnu upotrebu“, oštar je Šušić.
Poziv na kompromis unutar vladajuće većine: Prevazići nesuglasice i odustati od ultimatuma
Sa druge strane, šef kluba odbornika NSD-a je potencirao važnost kontinuiteta odgovornosti, razumijevanja političkih razlika, saradnje i kompromisa. On podsjeća da je NSD čvrsto posvećen ovim jasnim političkim principima još od 30. avgusta 2020. godine, što im, kako navodi, daje puno pravo i nameće obavezu da upute javni poziv ostalim kolegama.
Šušić je pozvao sve političke aktere sa kojima je građena nada u bolju budućnost Podgorice i Crne Gore da pokažu zrelost, prevaziđu međusobne nesuglasice i lične animozitete, te da konačno odustanu od stihijskog i ultimativnog pristupa. Prema njegovim riječima, takvim neodgovornim ponašanjem samo se „slade zajednički politički neprijatelji“. On je zaključio da je jedini ispravan put povratak u ton započetih pregovora kako bi se došlo do održivog rješenja isključivo u okviru one većine koja je na bazi stvarne volje građana preuzela odgovornost za vršenje vlasti u Glavnom gradu nakon posljednjih lokalnih izbora.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!