Prema Poslovniku, ova sjednica posvećena poslaničkim pitanjima predsjedniku Vlade mora biti održana do kraja tekućeg mjeseca, ali zvaničnog termina još uvijek nema.
Nikolić je u svojoj objavi na društvenoj mreži Iks (X) naveo da ovakvo postupanje direktno urušava kontrolnu funkciju parlamenta. On je optužio premijera Milojka Spajića i predsjednika Skupštine Andriju Mandića da namjerno izbjegavaju transparentnost, naglašavajući da su im odgovornost prema građanima i javni rad na samom dnu liste prioriteta.
Netransparentnost i kršenje parlamentarnih procedura
Nedostatak preciznog datuma za premijerski sat Nikolić vidi kao nastavak prakse kojom se marginalizuje uloga opozicije i javnosti u praćenju rada izvršne vlasti. On je ironično prokomentarisao trenutno stanje u državnom vrhu, sugerišući da bi naredni korak mogao biti potpuno apsurdan u smislu komunikacije sa zakonodavnim domom.
„Ostalo je još samo da uvedu telefonski premijerski sat, jer očigledno ‘oslobodioci’ najbolje znaju kako se vodi država bez polaganja računa bilo kome“, poručio je Nikolić. On je dodao da je obaveza rukovodstva Skupštine da omogući nesmetan rad i blagovremeno informisanje poslanika o svim ključnim aktivnostima, što u ovom slučaju evidentno izostaje.
Važnost kontrolne uloge Skupštine Crne Gore
Institut kao što je premijerski sat predstavlja jedan od najvažnijih mehanizama kroz koji poslanici mogu direktno komunicirati sa premijerom o ključnim društvenim, ekonomskim i političkim temama. Kašnjenje sa zakazivanjem termina ili njegovo pomjeranje za same krajeve mjeseca često se u političkim krugovima tumači kao pokušaj izbjegavanja neprijatnih pitanja o aktuelnim aferama ili spornim odlukama Vlade.
Podsjetimo, prema ustaljenoj praksi i propisima, predsjednik Vlade je dužan da jednom mjesečno u parlamentu odgovara na pitanja predstavnika poslaničkih klubova. S obzirom na to da je do kraja aprila ostalo svega nekoliko radnih dana, neizvjesnost oko termina sjednice dodatno podgrijava tenzije između vlasti i opozicije. Javnost sada očekuje hitnu reakciju iz kabineta Andrije Mandića kako bi se definisao datum i omogućilo normalno funkcionisanje najvišeg zakonodavnog doma.
Ovo nije prvi put da se polemike vode oko termina i trajanja sjednica na kojima učestvuje premijer Spajić, a kritike na račun transparentnosti rada 44. Vlade sve su učestalije u opozicionim redovima.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!