Bivši ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić saopštio je da u skorijoj budućnosti ne očekuje novo proširenje Evropske unije, šaljući pritom izuzetno skeptičnu poruku zvaničnoj Podgorici. Gostujući u intervjuu za Radio-televiziju Srbije (RTS), Jeremić se osvrnuo na ambicije Crne Gore da do 2028. godine postane punopravna članica evropske porodice naroda.
”Prijateljima iz Crne Gore sam rekao da im je veća šansa da osvoje Mundijal u fudbalu, i to Mundijal na koji se nisu kvalifikovali, nego da postanu članica Evropske unije 2028. godine”, slikovito je ocijenio Jeremić.
Prema njegovom mišljenju, proces evrointegracija je u potpunom zastoju jer novo punopravno proširenje zapravo nije institucionalno izvodljivo bez korjenitih promjena unutar same Unije. Jeremić tvrdi da nijedna država kandidat neće postati punopravna članica sve dok se ne promijeni takozvani “ustav EU”, odnosno dok ne dođe do izmjena Lisabonskog sporazuma. On objašnjava da u Briselu trenutno ne postoji spremnost da se bilo kojoj novoj članici ustupi mjesto za stolom koje sa sobom nosi i pravo veta na donošenje ključnih odluka.
Osvrćući se na sve glasnije ideje o takozvanoj faznoj ili postepenoj integraciji zemalja Zapadnog Balkana u evropske strukture, bivši šef srpske diplomatije je istakao da već godinama zastupa stav da države regiona moraju nastupati pragmatično. On smatra da, s obzirom na to da je punopravno članstvo u EU nerealno, odnose sa Evropom treba urediti kroz pristupanje zajedničkom evropskom tržištu. Na taj način bi se osigurali ekonomski benefiti, ali bi se istovremeno zadržala puna spoljnopolitička sloboda za dodatni razvoj i jačanje odnosa sa drugim globalnim partnerima, poput Kine.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!