Njegova poruka dolazi nakon polemike koju je izazvala objava komesarke za proširenje Marte Kos na društvenoj mreži X, u kojoj je navela da je Albanija među liderima pregovaračkog procesa. Dio medija u regionu tu izjavu protumačio je kao signal da je Albanija pretekla Crnu Goru na evropskom putu.
Zbog toga su reagovali brojni opozicioni poslanici u Crnoj Gori, navodeći da je država izgubila ulogu predvodnika u pregovorima sa Evropskom unijom. S druge strane, šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović ocijenio je da neko pokušava da pogrešno predstavi izjavu komesarke kako bi nanio štetu evropskom putu Crne Gore.
Portparol Evropske komisije naglasio je da je proces proširenja zasnovan na zaslugama, a ne na takmičenju između država kandidata.
„Svaka država napreduje u skladu sa sopstvenim napretkom u sprovođenju reformi. Crna Gora i Albanija dobro napreduju u tom procesu i pokazuju posvećenost evropskom putu, pri čemu je Crna Gora najnaprednija država u procesu pristupanja“, rekao je Mersije u Briselu.
On je podsjetio da je Crna Gora do sada zatvorila više od trećine pregovaračkih poglavlja.
Izvor/Foto: RTCG/Vlada Crne Gore
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!