Tokom današnje sjednice Skupštine Crne Gore, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić poručio je da je proces vetinga u policiji zakonska obaveza koju su donijele prethodne administracije, ali da se tek sada sprovodi uz neophodnu odlučnost. Odgovarajući na pitanja poslanika Demokrata, Momčila Lekovića i Duška Stjepovića, Bečić je istakao da su institucije danas u rukama profesionalaca, povlačeći jasnu paralelu sa periodom do 2020. godine, uz ocjenu da se sadašnji čelnici mogu svakome obratiti čista obraza jer rade isključivo u javnom interesu.
U fokusu rasprave bili su predstojeći “anti-mafija” zakoni i izmjene krivičnog zakonodavstva. Bečić je najavio da se, u saradnji sa Evropskom komisijom, privodi kraju usaglašavanje izmjena Zakonika o krivičnom postupku i Krivičnog zakonika. Ove promjene podrazumijevaju produžavanje pritvora sa tri na pet godina za najteža krivična djela, uvođenje nezakonitog bogaćenja državnih funkcionera kao krivičnog djela, te strože kažnjavanje ekološkog kriminala. Potpredsjednik je naglasio da je normativno unapređenje zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom suštinsko za pobjedu nad organizovanim kriminalom, izražavajući nadu da će se ovi akti ubrzo naći pred poslanicima.
Govoreći o kadrovskoj situaciji u Upravi policije, Bečić je objasnio da se reforma odvija u tri pravca: motivisanje dokazanih profesionalaca, čišćenje sistema kroz veting i uvođenje mladih kadrova. On je potvrdio da je riješen problem pripravničkog staža za svršene akademce, koji su na to čekali duže od godinu dana, te najavio skori javni poziv za prijem novih službenika. Poslanik Leković je tokom rasprave ilustrovao ranije stanje u policiji fotografijama bivših funkcionera, tvrdeći da se ranije napredovalo na osnovu lojalnosti partiji, a ne integriteta, što je dovelo do odlaska najkvalitetnijih ljudi iz sistema.
Osim bezbjednosnih tema, sjednicu je obilježila i oštra polemika o poštovanju Poslovnika. Šef kluba poslanika DPS-a, Andrija Nikolić, uputio je oštru kritiku predsjedavajućoj Zdenki Popović, tvrdeći da je razmjena pitanja i odgovora sa potpredsjednikom Vlade trajala neproporcionalno dugo, što je nazvao flagrantnom zloupotrebom parlamenta za slanje političkih poruka. Predsjedavajuća Popović je odgovorila da je bila tolerantna prema svim klubovima, ali je javno obećala da će od danas striktno primjenjivati odredbe Poslovnika o trajanju izlaganja. Nakon završetka rasprave sa Bečićem, sjednica je nastavljena odgovaranjem na pitanja ministra zdravlja Vojislava Šimuna.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!