Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić uputio je čestitke Upravi policije povodom još jedne uspješne akcije usmjerene protiv organizovanih kriminalnih grupa. On je ocijenio da su ovakvi profesionalni poduhvati direktan odgovor na kontinuirane pokušaje kriminalnih struktura da podriju sektor bezbjednosti i institucije sistema. Prema njegovim riječima, najnoviji rezultati na terenu dodatno potvrđuju da su izmjene Zakonika o krivičnom postupku i Krivičnog zakonika postale pitanje od najvećeg državnog prioriteta.
Bečić je naglasio da država više ne smije tolerisati situacije u kojima optuženi za najteža djela izlaze na slobodu zbog neefikasnih procesa ili namjernih opstrukcija. U tom kontekstu, on zagovara produženje pritvora u najtežim predmetima, strože definisanje kršenja mjera nadzora kao posebnog krivičnog djela, te onemogućavanje zloupotreba procesnih prava koja trenutno služe kao štit kriminalcima. Sve intenzivniji udari na mafiju, hapšenja bjegunaca na udaljenim destinacijama i čišćenje sistema od saradnika kriminala izazvali su, prema Bečićevim riječima, očiglednu paniku i dezorijentaciju u tim redovima.
Ta nervoza se, kako ističe potpredsjednik Vlade, sve češće manifestuje kroz hibridno djelovanje, monstruozne pritiske i napade na nosioce borbe protiv kriminala. Ipak, Bečić smatra da ti napadi nisu odraz snage mafije, već priznanje njenog straha pred državom koja nepovratno kida karike kriminalnog lanca. On je poručio da se prostor za djelovanje kriminala sužava iz dana u dan i da brutalnost mafijaških struktura samo dodatno motiviše časne profesionalce u sistemu da ovu borbu dovedu do samog kraja.
Završavajući svoje obraćanje, Bečić je podvukao da država ne pregovara sa mafijom niti zatvara oči pred nezakonitostima, već udara tamo gdje se kriminal osjeća najzaštićenijim. On je najavio još snažnije akcije u narednom periodu, uz poruku da niko ko je ogrezao u korupciji, švercu ili izdaji državnog interesa neće izbjeći polaganje računa. Ovo je, kako zaključuje, borba za budućnost u kojoj zakon više neće klečati pred mafijom, već će ona biti ta koja će pred zakonom odgovarati.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!