Zatvorena gradilišta i spremne mašine za rušenje objekata
Iz resornog Ministarstva podsjećaju da je u prethodnom periodu protiv 15 osoba pokrenut postupak zbog sumnje da su počinili krivično djelo gradnja bez građevinske dozvole i protivpravno zauzimanje državnog zemljišta. U nastavku pojačanog nadzora ove sedmice, taj broj je naglo porastao na 47.

Trenutni bilans oštre kontrole na terenu pokazuje ozbiljne zakonske sankcije:
Građevinski inspektori su zvanično zatvorili 39 nelegalnih gradilišta.
Za 8 objekata već su donijeta pravosnažna rješenja o rušenju.
U slučaju nepoštovanja izrečenih mjera i nastavka radova pod pečatom, biće sprovedena hitna zakonska procedura rušenja objekata.
Rušenje za osam objekata je naloženo jer se tokom vođenja upravnog postupka nedvosmisleno utvrdilo da su izgrađeni nakon uvođenja zvaničnog ortofoto snimka iz 2025. godine, što automatski onemogućava bilo kakav proces njihove legalizacije.
Združena akcija sa Sektorom za borbu protiv kriminala
Ova akcija pojačanog inspekcijskog nadzora ne sprovodi se iz kancelarija, već direktno na terenu i to u punoj koordinaciji i saradnji građevinskih inspektora i službenika Uprave policije.
U akciju su direktno uključeni pripadnici Sektora za borbu protiv kriminala, tačnije Odjeljenja za suzbijanje složenih oblika ekonomskog kriminala, finansijskih istraga, borbe protiv korupcije i ekološkog kriminala.
Pojačane kontrole na terenu biće nastavljene i u narednom periodu. Građevinski inspektori će, u skladu sa svojim jasnim zakonskim ovlaštenjima, bez ikakvog izuzetka preduzeti sve upravne i druge zakonski propisane mjere protiv svih osoba koje obavljaju građevinske poslove bez potrebne dokumentacije.
Krivične prijave i zatvorske kazne po Krivičnom zakoniku
Iz MDUP-a šalju eksplicitno upozorenje svim investitorima i građanima koji pokušavaju da izbjegnu zakon na Kakarickoj gori.
Protiv svih lica za koje se utvrdi da izvode radove bez izdate građevinske dozvole, u saradnji sa Upravom policije biće podnesena krivična prijava u skladu sa članom 326a Krivičnog zakonika Crne Gore. Takođe, protiv svih lica za koje se utvrdi da su građevinskim radovima drsko uzurpirali državnu imovinu biće podnesena krivična prijava shodno članu 254 Krivičnog zakonika.
Ministarstvo poručuje javnosti da će, u saradnji sa svim nadležnim institucijama, nastaviti sa dosljednom i rigoroznom primjenom zakonskih propisa kako bi se trajno zaštitio prostor, spriječila divlja gradnja i očuvao javni interes Crne Gore i Glavnog grada.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!