Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, komentarišući kritike o navodno zakasneloj reakciji nadležnih u slučaju nestanka A.N. u jednom beogradskom restoranu na Senjaku, da je policija počela da postupa onog trenutka kada je dobila zvaničnu prijavu. Odgovarajući na optužbe da je policija ćutala dva dana nakon nestanka, Vučić je srpskim novinarima u Azerbejdžanu objasnio da je policijska akcija pokrenuta tek nakon 15 do 18 sati, kada je supruga nestalog došla u stanicu, prijavila nestanak i iznijela detalje o tome šta se dogodilo i gdje je njen suprug otišao. U ovom slučaju je, podsjetimo, uhapšeno 10 osoba, među kojima su tri policajca i načelnik beogradske policije Veselin Milić.
Predsjednik se osvrnuo i na izjavu lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, koji je za trenutno stanje u zemlji optužio Vučićevu vlast, tvrdeći da su kriminal u Srbiji i povezanost države i kriminalaca danas veći nego u Kolumbiji. Vučić je oštro odbacio ove tvrdnje, upitavši kakve veze pomenuti slučaj uopšte ima sa narko-dilerima i Kolumbijom, i dodajući da se opozicija nije čak ni potrudila da se raspita o stvarnim detaljima ovog događaja.
Prema ocjeni šefa države, policija i nadležni organi su u ovom slučaju pokazali apsolutni profesionalizam, strogo poštujući presumpciju nevinosti. Vučić je naglasio da uhapšeni policajci nisu osumnjičeni za učešće u ubistvu, te je uporedio situaciju sa ranijim hapšenjima fudbalskih funkcionera Dragana Džajića i Vladimira Cvetkovića, kada su im stavljane lisice na ruke da bi potom bili pušteni zbog nedostatka dokaza. On je podvukao da je svako nevin dok se na sudu ne dokaže drugačije, ističući da u slučaju načelnika Milića, koliko je on razumio, ne postoji osnov sumnje za učešće u izvršenju najtežeg krivičnog djela, već za prikrivanje ili slične radnje. Država je, kako navodi, reagovala brzo i nedvosmisleno pokazala da nema zaštićenih, te da će se postupati isključivo po nalozima tužioca.
Kao ključni problem u cijelom slučaju Vučić je izdvojio činjenicu da su pojedinci iz bezbjednosnog sistema pružali zaštitu ljudima iz podzemlja, ponovivši najavu da će država donijeti zakon kojim će takvo ponašanje biti izričito zabranjeno. Iako već postoje pravilnici koji policajcima zabranjuju takve aktivnosti, predsjednik je ukazao na to da pojava pripadnika službi koji čuvaju bezbjednosno interesantna lica otvara ozbiljno pitanje za koga ti ljudi zapravo rade.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!