Vrhovni sud Crne Gore odbacio je kao nedozvoljen zahtjev Vrhovnog državnog tužilaštva (VDT) za zaštitu zakonitosti u predmetu u javnosti poznatom kao „Telekom”. Ovim zahtjevom traženo je preispitivanje odluke Vijeća Višeg suda u Podgorici u postupku koji se vodi protiv osumnjičenih Mila Đukanovića, Ane Đukanović, Veselina Barovića, Olega Obradovića, Damjana Hoste i Tomaša Marvaia.
U saopštenju za javnost Vrhovnog suda navodi se da je zauzet jasan stav da u ovom konkretnom slučaju krivični postupak formalno nije ni započet. Zbog toga, prema ocjeni suda, nijesu ni postojali zakonski uslovi za podnošenje zahtjeva za zaštitu zakonitosti kao vanrednog pravnog lijeka.
Prethodno je Vrhovno državno tužilaštvo podiglo ovaj zahtjev protiv rješenja Višeg suda u Podgorici. Viši sud je u svom rješenju, koje potpisuje sudija Zoran Radović, konstatovao da predmet nije apsolutno zastario u dijelu koji tretira krivično djelo primanje mita. Za ovo djelo se, pored bivšeg predsjednika Crne Gore i njegove sestre, terete i nekadašnji predstavnici Telekoma, HLT fonda, preduzeća „Monte Adria” i Mađar Telekoma.
Cijeli proces prate i raniji institucionalni zapleti, s obzirom na to da je Vlada prethodno zadužila Kancelariju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa da preduzme krivično gonjenje u svojstvu supsidijarnog tužioca u ime države. Međutim, sudija za istragu je odbio predlog da se, u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku, sprovedu dokazne radnje i saslušaju ključni akteri iz predmeta „Telekom”.
Izvori upućeni u slučaj pojašnjavaju da, prema stavu Višeg suda, za krivično djelo primanje mita zastara ne nastupa još dugo, odnosno da za taj postupak ima vremena do 2036. godine. Sličan pravni stav o ovom pitanju ranije je iznio i pravni tim Mila i Ane Đukanović.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!