Prema riječima Obradovića, u periodu od šest mjeseci broj birača uvećan je za 371 osobu, uglavnom iz Danilovgrada i Nikšića, koje su prijavile prebivalište na teritoriji Šavnika.
“To čini čak 23 odsto ukupnog biračkog tijela. Ako znamo da je za jedan mandat potrebno oko 45 glasova, dolazimo do zaključka da bi na ovaj način moglo biti “generisano” čak sedam do osam mandata”, kazao je Obradović.
Nakon dva neuspjela izborna procesa, 236 tih birača vratilo se na prethodne adrese, dok je trenutno oko 135 njih i dalje prijavljeno u Šavniku. Pokrenute su terenske kontrole, koje su u 70 slučajeva pokazale da ti građani zapravo ne žive na teritoriji ove opštine.
“Riječ je o osobama koje imaju imovinu ili rodbinu u Šavniku, ali im to nije stvarno mjesto života, već su promijenili prebivalište kako bi učestvovali na izborima”, naveo je Obradović.
Ministarstvo je pokrenulo upravne postupke za brisanje spornih upisa, ali se zbog protoka vremena i povratka dijela građana na stare adrese razmatraju dodatne mjere.
Posebnu zabrinutost izaziva i podatak da više od 48.000 građana, koji nijesu obuhvaćeni popisom zbog prebivališta, i dalje ima pravo glasa, kao i činjenica da oko 14.000 osoba posjeduje pasoš, ali ne i ličnu kartu.
“Postavlja se pitanje ko su ti ljudi koji nemaju potrebu za ličnim dokumentom, ali imaju za putnom ispravom”, kazao je Obradović.
Tokom kontrole biračkog spiska izbrisana su i 73 preminula lica, dok za njih 99 status i dalje nije moguće precizno utvrditi, iako postoje indicije da nijesu među živima.
Na konferenciji su prisustvovali i predstavnici resornog direktorata i nadležnih službi za lične isprave i državljanstvo.
Foto: RTCG
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!