Udruženje prevoznika Crne Gore, nezadovoljno odnosom države prema njihovim višemjesečnim zahtjevima, planira novu, petodnevnu blokadu teretnog saobraćaja na graničnim prelazima. Kako je potvrdio predsjednik Udruženja Đorđije Lješnjak, protest je već prijavljen Upravi policije, a planirano je da blokada traje od ponedjeljka, 20. aprila, do petka, 24. aprila. Ova odluka dolazi nakon što trodnevna obustava saobraćaja, koja se završava danas u 10 časova, nije rezultirala pozivom Vlade na dijalog.
Glavni razlog za radikalizaciju protesta leži u neispunjenim obećanjima izvršne vlasti. Prevoznici podsjećaju da im je još krajem januara obećan povrat PDV-a u zakonskom roku, uvođenje beneficiranog radnog staža za vozače, kao i produženje radnog vremena ključnih graničnih službi. Pored unutrašnjih problema, sektor drumskog transporta pogođen je i novim šengen pravilima koja su na snagu stupila 10. aprila. Zbog ovih pravila, čak 90 odsto domaćih vozača više ne može da vozi ka zemljama Evropske unije jer su već ispunili dozvoljenu kvotu od 90 radnih dana u periodu od šest mjeseci.
Lješnjak upozorava da su crnogorski prevoznici u znatno gorem položaju u odnosu na kolege iz regiona i EU, te da bi sektor koji zapošljava više hiljada ljudi mogao potpuno nestati u roku od godinu dana ukoliko se problemi ne riješe. On ističe da, uprkos mirnim protestima i jasnim upozorenjima, Vlada nije pokazala dovoljno volje da ih zastupa pred radnom grupom Evropske komisije kako bi se izdejstvovao izuzetak za prevoznike sa zapadnog Balkana.
Nova blokada će se, kao i prethodne, sprovoditi parkiranjem kamiona na proširenjima u blizini graničnih prelaza, uz napomenu da obustava važi isključivo za teretni saobraćaj. Putnička vozila, kao i kamioni koji prevoze ljekove, žive životinje, oružje ili eksplozivne materije, biće izuzeti iz blokade. Ipak, prethodna iskustva pokazuju da ovakve mjere nanose ogromnu štetu privredi, naročito Luci Bar, čije je poslovanje u slobodnoj zoni direktno ugroženo nemogućnošću otpreme robe.
Iako je januarski protest privremeno prekinut nakon postizanja načelnog dogovora sa Vladom, prevoznici smatraju da su ponovo izigrani. Dok čekaju zvaničan odgovor policije o novom terminu protesta, iz Udruženja poručuju da više nemaju prostora za ustupke i da je opstanak čitave branše direktno uslovljen hitnom reakcijom nadležnih ministarstava.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!