Pravni tim bivšeg predsjednika i premijera Crne Gore Mila Đukanovića i njegove sestre Ane saopštio je da potpredsjednik Vlade Momo Koprivica nedostojno utiče na sud i zloupotrebljava funkciju komentarišući sudske postupke koji su u toku. Zbog toga su najavili da će protiv njega podnijeti krivičnu prijavu i tužbu zbog povrede prava ličnosti.
Iz advokatskog tima Đukanovića ističu da Koprivica, dajući u ime izvršne vlasti „pravnu ocjenu činjenica“, nastavlja sa zloupotrebom funkcije i vrši pritisak kakav nije zabilježen u istoriji crnogorskih vlada.
Osvrćući se na izjavu potpredsjednika Vlade da bi „svi oni koji smatraju da su nevini, jedva dočekali mogućnost da svoju nevinost dokažu pred sudom“, pravni tim je poručio da će mu se pružiti prilika da sam to uradi.
„Da bi mu se ugodilo, pružiće mu se prilika da ‘dokazuje svoju nevinost pred sudom’, po krivičnoj prijavi i tužbi zbog povrede prava ličnosti koje će biti podnesene protiv njega. Takva njegova formulacija odraz je deficita pravne kulture, jer niko nije dužan da dokazuje svoju nevinost, s obzirom na to da se ona pretpostavlja, što je i pravno i civilizacijsko načelo u demokratskim državama“, navodi se u reagovanju.
„Insinuacije o zločinima bez dokaza“
U saopštenju se naglašava da je necivilizovano, nezakonito, drsko i bezočno insinuirati bilo kome povezanost sa političkim i drugim ubistvima, pokušajima ubistava, ranjavanjima i drugim zločinima bez ikakvih dokaza. Iz pravnog tima dodaju da se radi o „sramnoj potrebi za proslavljanjem na ogavnim neistinama“, te da će Koprivica upravo o tim okolnostima morati da se izjasni pred pravosudnim organima.
Pravni tim poziva i Vladu Crne Gore da odredi svoj stav prema ovakvom postupanju.
„O političkoj odgovornosti ovakvog neodgovornog zastupanja Vlade, koju je ‘silom na sramotu’ ugurao u ovaj postupak na način koji u crnogorskoj ustavno-pravnoj i krivično-pravnoj praksi nije zabilježen, treba da se izjasni Vlada. Ako Vlada to propusti, bježeći i sama od odgovornosti, sud o tome daće građani svojom slobodnom voljom, vrativši ovakvog ‘zastupnika Vlade’ na političke i društvene margine“, poručuju advokati.
Optužbe za ustavne prekršaje i kreiranje „paratužilaštva“
Iz Đukanovićevog pravnog tima ocjenjuju da je Koprivica samovlasno prisvojio pravo da govori u ime Vlade, kao i da je personalizovao i podredio sebi Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije, izdajući saopštenja u ime tog tijela iako se ono nije ni sastalo.
Prema njihovim riječima, on zloupotrebljava poziciju na čelu radnog tijela koje nema zakonom propisanu nadležnost, pokušavajući da od njega napravi „paratužilaštvo“. Time, kako tvrde, direktno krši Ustav, zakone i fundamentalni princip podjele vlasti kao temelja vladavine prava.
Prozivka za Sudski savjet i Udruženje sudija
Pravni tim je uputio oštre kritike i na račun sudskih institucija zbog izostanka reakcije na ponašanje predstavnika izvršne vlasti.
„Da vidimo hoće li ko iz sudske vlasti, Sudskog savjeta ili Udruženja sudija, koje se redovno oglašava u ovakvim prilikama i spremno citira izvode iz međunarodnih pravnih dokumenata kada se ne radi o pripadnicima izvršne vlasti, smognuti kuraži i profesionalne odgovornosti da makar upozori potpredsjednika Vlade da je ovakvo direktno miješanje u sudski postupak nedostojno i nezakonito. Ili će se nastaviti njihov gromoglasni tajac i strategija nezamjeranja i osluškivanja onoga što im se poručuje“, stoji u saopštenju.
Na samom kraju, iz pravnog tima su se kratko osvrnuli i na člana Savjeta Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Mladena Tomovića, navodeći da je protiv njega već podneseno više krivičnih prijava. Optužili su ga za hipokriziju jer traži „integritet institucija“ u slučaju Telekom, dok istovremeno kao advokat zastupa firmu od koje zviždač traži zaštitu, najavivši da će o njegovom postupanju govoriti „nekom drugom prilikom“.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!