Pedijatri Doma zdravlja Glavnog grada uputili su dramatičan apel javnosti, ističući da se već mjesecima suočavaju sa nepodnošljivim pritiscima da, pored ionako prenapregnutog procesa rada, prihvate i noćna dežurstva. U pismu dostavljenom Televiziji Vijesti, ljekari upozoravaju da je svakodnevica njihove službe obilježena nedovoljnim brojem izvršilaca, lošim uslovima rada na punktovima i hroničnim preopterećenjem gdje jedan doktor često obavlja posao za dvoje ili troje kolega. Postojeći sistem, koji podrazumijeva rad od sedam ujutru do devet uveče svakog dana u godini, dodatno je opterećen vikend dežurstvima, akcijama vakcinacije i ultrazvučnim pregledima kukova, što nivo umora dovodi do granica izdržljivosti, naročito tokom sezona virusa.
Uvođenje obaveznog noćnog rada u prostoru Instituta za bolesti djece, prema ocjeni pedijatara, predstavlja direktan put ka potpunom urušavanju ionako krhkog sistema primarne zdravstvene zaštite. Oni naglašavaju da uprava Doma zdravlja, uprkos jasnoj slici o iscrpljenosti kadra, podržava zaključak Vlade o organizovanju treće smjene u drugoj ustanovi. Takva odluka, tvrde ljekari, ne samo da vodi ka masovnom „burn out“ sindromu, već ih stavlja u diskriminatorski položaj u odnosu na kolege iz drugih gradova Crne Gore, gdje noćnu njegu pružaju bolnice ili Služba hitne medicinske pomoći.
Situaciju dodatno usložnjava činjenica da svako odsustvo ljekara zbog bolesti ili edukacije izaziva kolaps u organizaciji dvije redovne smjene. Zbog nedostatka kadra, pacijenti su prinuđeni da čekaju satima, savjetovališta se otkazuju ili pomjeraju, a ljekari rade pod ogromnim pritiskom i sa povećanim rizikom od medicinskih grešaka. Umjesto sistemskog rješenja, uprava ljekarima nudi anekse ugovora kojima se noćni rad postavlja kao uslov za ostanak na poslu, što pedijatri doživljavaju kao ucjenu i direktno ugrožavanje egzistencije njihovih porodica.
Ljekari oštro kritikuju višedecenijsko zapostavljanje struke i neplansku zdravstvenu politiku koja pokušava da riješi nagomilane probleme „preko leđa“ onih koji nose najveći teret brige o djeci. Oni ukazuju na duboki jaz između donosilaca odluka u udobnim foteljama i stručnog kadra koji svakodnevno izgara u nefunkcionalnom sistemu, održavajući ga isključivo ličnim angažovanjem i empatijom. Na kraju, pedijatri upozoravaju da bi ovakav odnos mogao dovesti do trajnog odlaska ljekara iz podgoričkog Doma zdravlja, napominjući da se takav gubitak ne može nadomjestiti nikakvim dekretima, jer se stručne diplome ne stiču lako, a novog kadra na tržištu rada jednostavno nema.
Šta misliš?
Podijelite reakciju ili ostavite komentar - želimo da čujemo Vaše mišljenje!